Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo Bydgoszczy przyleciał amerykański F-16. To kolejny samolot jaki będzie tutaj serwisowany

Do Bydgoszczy przyleciał amerykański F-16. To kolejny samolot jaki będzie tutaj serwisowany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 listopad 2022 15:19
Do Bydgoszczy przyleciał amerykański F-16. To kolejny samolot jaki będzie tutaj serwisowany Fot: PLB

W czwartek na płycie bydgoskiego lotniska pojawił się należący do armii Stanów Zjednoczonych samolot F-16, żeby ułatwić mu lądowanie na płycie zamontowany został system hamowania BAK-12. Przylot amerykańskiego myśliwca ma związek z poniedziałkową wizytą premiera Mateusza Morawieckiego i ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Brzezińskiego w Wojskowych Zakładach Lotniczych. Wyjaśniamy wszystkie zawiłości tej sprawy.


Fakty:
- W poniedziałek w WZL w obecności ambasadora Marka Brzezińskiego podpisano umowę z amerykańską firmą AAR, która jest liderem konsorcjum firm, które wygrało przetarg na modernizację stacjonujący w Europie amerykańskich myśliwców F-16. Bydgoskie WZL są częścią tego konsorcjum, kontrakt warty jest 365 mln dolarów.
- W Bydgoszczy będą serwisowane myśliwce stacjonujące w bazach Spandahlem w Niemczech i Aviano we Włoszech.
- Kontrakt WZL podpisały do 2027 roku, z możliwością przedłużenia do 2032 roku
- Lądujący w czwartek amerykański myśliwiec był pierwszym, który przyleciał na serwis do Bydgoszczy. Od pewnego czasu serwisowany jest jednak myśliwiec, który z powodu poważnych uszkodzeń, do Bydgoszczy przyjechał w częściach.

 

 

- AAR oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy to naprawdę niesamowity zespół. To, że udało się zbudować współpracę jest czymś niesamowitym – mówił w poniedziałek w Bydgoszczy amerykański ambasador Mark Brzeziński - Cieszymy się bardzo, że wykonujemy tę ważną pracę właśnie w Polsce. Jesteśmy przekonani, że tym samolotom zostanie przywrócona pełna sprawność, bo możemy liczyć na zaufane partnera. Dziękuję Polakom i Polsce.

 

 

Za jego plecami, a wcześniej premiera Mateusza Morawieckiego, znajdowała się maszyna, w części rozebrana, która jako pierwsza trafiła do Bydgoszczy na serwis. Jak się dowiadujemy – ten myśliwiec uległ uszkodzeniu podczas lądowania we włoskiej bazie Aviano. Bydgoskie WZL będą prowadzić dość gruntowną modernizację, stąd też przewiduje się, że średnio serwis jednego F-16 potrwa około 9 miesięcy. Modernizacja ma pozwolić wydłużyć ich czas eksploatacji do okolic 2050 roku.

 

Samolot, który lądował w czwartek przyleciał z niemieckiego Spangdahlem

 

System hamowania BAK-12 / Fot: PLB

 

- Lądowanie samolotu wielozadaniowego F-16 było skomplikowanym zadaniem, złożonym z wielu procesów. Zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla całej operacji było kluczowe. Samo rozstawienie systemu BAK-12 zajęło kilka godzin. Tym bardziej cieszymy się, że wraz z WZL-2 ustaliliśmy harmonogram pracy w taki sposób, by nie zakłócał on prowadzenia cywilnej działalności lotniska, a nasi Pasażerowie zgodnie z planem zrealizowali swoją podróż z regionalnego lotniska. – mówi Monika Mejsner-Hermelin, Członek Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu