Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEnea dostarczy zasilanie potrzebne do oświetlenia bydgoskich ulic

Enea dostarczy zasilanie potrzebne do oświetlenia bydgoskich ulic

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 20 listopad 2022 00:29
Enea dostarczy zasilanie potrzebne do oświetlenia bydgoskich ulic Fot: Petr Kovar

W czwartek ZDMiKP rozstrzygnął przetarg na dostawę energii elektrycznej w pierwszym półroczu 2023 roku potrzebnej do oświetlenia bydgoskich ulic. Oświetlenie ulic to jednak tylko jedna z potrzeb na dzisiaj nie ma wykonawcy do funkcjonowania instytucji miejskich czy zasilania tramwaju. Jak informowaliśmy w ostatnim czasie – w ostatnim przetargu dla Bydgoskiej Grupy Zakupowej nie wpłynęła żadna oferta, natomiast w czasie podjęcia rozmów przez ratusz z Enea w trybie z wolnej ręki ta państwowa spółka nie wyraziła zainteresowania dostawą energii na potrzeby Bydgoszcz.

9 września, gdy widoczne były już problemy ze znalezieniem wykonawcy w rozsądnej cenie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg osobny do oświetlania ulic. Wpłynęły trzy oferty z czego dwie do siebie zbliżone Enea i minimalnie droższa ProNatury, które oscylowały około nieco ponad 1,6 tys. zł za MWh. Spalarnia należąca do ProNatury potrafi również produkować energię, żeby jednak sprzedawać ją miastu konieczne było postępowanie publiczne. Enea zaoferowała jednak minimalnie tańszą ofertę, dlatego ją wybrano. Za dostawę 2.884 MWh w okresie od stycznia do czerwca Enea zaoferowała nieco ponad 4,6 mln zł (oferta ProNatura to niecałe 4,8 mln zł).

 

W grę wchodzi jednak ustawa

Uchwalona niedawno ustawa zakłada, że maksymalna cena brutto (z VAT) dla samorządów będzie mogła wynieść 965 zł za MWh – przypomnijmy oferta Enea to 1,6 tys. zł, stąd też w świetle przepisów zapewne drogowcy podpiszą umowę według ustawowej maksymalnej ceny, czyli wartość zamówienia powinna spaść do niecałych 2,8 mln zł.

 

Być może brak oferty Enea dla Bydgoskiej Grupy Zakupowej wynika z tego, że firmie nie opłaca się dostawa Bydgoszczy energii według stawki ze specustawy. Ratusz zapowiada prowadzenie rozmów z konkurencyjnymi firmami. W przypadku, gdy one przyniosą fiasko to samorządy będą mogły kupić prąd w ramach taryfy rezerwowej, która też będzie obarczona limitem 965 zł za MWh, przy czym dodatkowo pojawią się koszty techniczno-księgowe, które kosztować mogą Bydgoszcz według wyliczeń ratusza około 0,5 mln zł.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu