Jesteś tutaj: HomeBydgoszczParadoksalnie w 2023 roku w Bydgoszczy może być realizowanych dość sporo inwestycji

Paradoksalnie w 2023 roku w Bydgoszczy może być realizowanych dość sporo inwestycji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 listopad 2022 00:13
Paradoksalnie w 2023 roku w Bydgoszczy może być realizowanych dość sporo inwestycji Fot: ZDMiKP

We wtorek na konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski mówił o tym, że z uwagi na trudną sytuację finansową wszystkich samorządów, będzie trzeba oszczędzać i nie będzie nowych inwestycji – za wyjątkiem budżetu obywatelskiego i programu utwardzania dróg (który rząd chce dofinansować). Będą kontynuowane jednak już rozpoczęte inwestycje, bądź będące w trakcie przetargów. Jak się tak spojrzy to planowany mamy dość duży portfel inwestycyjny, który przekroczy 0,5 mld zł.

Najwięcej kosztować będzie w 2023 roku kontynuacja budowy mostu tramwajowego pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską, tutaj przewidziano 106 mln zł.

 

Kilka tygodni temu wybrano wykonawcę na modernizację Teatru Polskiego, na to zadanie na 2023 rok przewidziano wydać 35 mln zł. Jeżeli jesteśmy już przy instytucjach kultury, to na wybór wykonawcy czeka przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg, to zadanie Bydgoszcz finansuje razem z Województwem Kujawsko-Pomorskim, wkład miasta na 2023 rok wynieść ma według planu 17 mln zł.

 

Ponad 33,5 mln zł planuje się też wydać na rewitalizację nabrzeży Brdy na dużym odcinku, przy czym prawie 30 mln zł miałoby pochodzić z budżetu państwa. Problemem jest jednak póki co wybór wykonawcy, pierwszy przetarg unieważniono bowiem oferty były około dwa razy wyższe niż przewidziany budżet, drugie postępowanie trwa, ratusz je wciąż przedłuża licząc na stabilizację na rynku budowlanym i pojawienie się rozsądniejszych ofert.

 

Spore wydatki może pochłonąć też program modernizacji 20 dróg, części gruntowych, części w centrum - miasto zgłosiło do rządowego programu program warty 60 mln zł, rząd może przyznać dofinansowanie w kwocie 30 mln zł.

W portfelu inwestycyjnym mamy też dalszą przebudowę mostu wzdłuż alei Armii Krajowej nad torami kolejowymi z planem wydatków na poziomie 16 mln zł. Na rewitalizację Placu Wolności przewiduje się 5 mln zł, tyle samo na Plac Kościeleckich (tutaj również mamy blisko 5 mln dotacji z rządu), na razie jednak nie udało się wyłonić wykonawcy.

 

W 2023 roku będzie też kontynuowana rewitalizacja Starego Fordonu, głównie zadania związane z nabrzeżami – tutaj mamy 11 mln zł przeznaczone.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu