Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz2023 rok bez Steru na Bydgoszcz i nowych inwestycji – miasto musi oszczędzać. Czy oszczędności dotkną też propagandy?

2023 rok bez Steru na Bydgoszcz i nowych inwestycji – miasto musi oszczędzać. Czy oszczędności dotkną też propagandy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 listopad 2022 18:01

Rok 2023 bez nowych inwestycji i z dużymi cięciami – zgodnie z ustawą 15 listopada prezydent Rafał Bruski zaprezentował projekt budżetu na 2023 rok, który będzie trudnym budżetem o czym świadczyć może planowany rekordowy deficyt na poziomie ponad 364 mln zł. Prezydent Rafał Bruski za główną przyczynę wskazuję zmiany wprowadzone przez Polski Ład, do tego dochodzi wysoka inflacja i wzrost płac minimalnych, który wymusza wzrost wydatków na wynagrodzenia.


Przyczyn wpływających na wzrosty kosztów funkcjonowania miasta jest znacznie więcej, chociażby przewidywany wzrost cen prądu dla miasta, który przekroczy najprawdopodobniej 100%.

 

 

Nadwyżka operacyjna miasta w ostatnich 10 latach

 

- Finanse samorządów załamały się w ciągu ostatnich lat. Podobnie jest w Bydgoszczy, mamy dużo mniej środków finansowych niż mieliśmy – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski. Finanse samorządów, głównie gmin i powiatów opierają się przede wszystkim z podatku PIT, który od 2019 roku rząd systematycznie obniża lub podnosi kwotę wolną od tego podatku. Rząd wprowadza co prawda rekompensaty dla samorządów, ale zdaniem prezydenta nie pokrywają one tylko część ubytków. Prezydent zaprezentował na konferencji prasowej poniższy wykres:

 

Zielona linia przedstawiać ma prognozę wzrostu wpływów opartą na założeniu, że od 2019 rząd nie wprowadza swoich reform, czerwona to efekty wprowadzenia tych reform dla Bydgoszczy, natomiast niebieska linia to uwzględnienie rekompensat jakie otrzymała Bydgoszcz.

 

- Rząd zabiera nam dochody do siebie do budżetu państwa, po to aby samorządy podwyższyły opłaty mieszkańcom – ocenia skarbnik miasta Piotr Tomaszewski, jednocześnie zapowiadając, że projekt budżetu przewiduje m.in. podniesienie w przyszłym roku podatku od nieruchomości.

 

Przedstawiony we wtorek budżet przewiduje wpływy na poziomie 2,282 mld zł i wydatki na poziomie 2.747 mld zł co przyniesie prawie 365 mln zł deficytu, to najwyższy deficyt po 2010 roku.

 

Projekt zakłada też o prawie połowę obcięcie wydatków na promocję, nie odbędzie się w 2023 roku Ster na Bydgoszcz, miasto nie wesprze też juwenaliów – Rezygnujemy na jeden rok na razie ze Steru na Bydgoszcz, to jest wydatek kilkuset tysięcy złotych, ale po prostu nas na to nie stać.

 

Prezydent nie planuje też nowych inwestycji, będzie to kontynuacja zaczętych już zadań, chociażby rewitalizacji bulwarów nad Brdą. Wyjątkiem są wydatki z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, tutaj nie ma być cięć oraz utwardzanie dróg gruntowych jeżeli rząd przyzna miastu dotację (w połowie wartości zadania)

 

Rezygnujemy ze Steru, ale czy też z propagandy?

Prezydent nie był wstanie odpowiedzieć na pytanie ile miasto planuje w przyszłym roku wydać na swoją gazetkę ,,Biuletyn Informuje”, która próbuje być konkurencją dla lokalnych mediów. W roku bieżącym na wynagrodzenia wydaje biuletyn ponad 23 tys. zł miesięcznie, gdyby przyjąć te same koszty plus podobne koszty wydruku to biuletyn będzie kosztował bydgoszczan przeszło 350 tys. zł, czyli ponad połowę kosztów Steru na Bydgoszcz. Może warto zapytać mieszkańców, czy to właściwy kierunek działania, dlatego do sprawy wrócimy jak uzyskamy więcej danych.

 

Ostateczny kształt budżetu w grudniu uchwali Rada Miasta Bydgoszczy. W przyszłym tygodniu na sesji odbedzie się I czytanie budżetu.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu