Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMedia zbojkotowały otwarcie wystawy w Młynach Rothera. Ratusz poszedł na wojnę z mediami

Media zbojkotowały otwarcie wystawy w Młynach Rothera. Ratusz poszedł na wojnę z mediami

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 listopad 2022 00:24

10 listopada mógł być w Bydgoszczy świętem, tego dnia otwarta została pierwsza stała ekspozycja w Młynach Rothera, ten dzień zostanie jednak zapamiętany jako czarna data w historii bydgoskiego dziennikarstwa – najważniejsze bydgoskie media solidarnie zbojkotowały otwarcie wystawy, musząc w ten sposób upominać się o podstawowe wartości. Kością niezgody stał się wydawany przez pracowników Urzędu Miasta portal i gazetka, które próbują udawać niezależne media.

 

Piszę, że jest to czarna data, bowiem w mediach nikt nie czuł radości z bojkotu, bardziej było to rozgoryczenie z tego powodu, że nie można pokazać fajnej wystawy, co karze się każdemu zastanowić czy jest jeszcze w Bydgoszczy miejsce dla wolnych mediów? Rykoszetem dostało się przez to twórcom wystawy i Młynom Rothera.

 

Równi i równiejsi

Mediom robienie zdjęć oraz robienie nagrań wystawy udostępniono dopiero od 10 listopada, co spotkało się ze zrozumieniem, bowiem nie chodzi o to, aby odkrywać wszystkie karty wystawy na kilka dni przed jej otwarciem. Problem pojawił się, gdy okazało się, że już właściwie 8 listopada fotorelację opublikowało medium Urzędu Miasta ,,Bydgoszcz Informuje”, będące spadkobiercą wydawanego za czasów prezydenta Dombrowicza Kuriera Ratuszowego. Wówczas w redakcjach zaczęto zadawać sobie pytania – po co mamy coś relacjonować, skoro już wcześniej w internet poszły zdjęcia. Ratuszowy publikator na takim materiale exlusive sporo zyskał, w ten sposób będąc pompowany przez włodarzy miasta. Jest to jednak działanie, które prowadzi do osłabiania tradycyjnych mediów. Zapadła w najważniejszych bydgoskich mediach trudna decyzja o niepojawieniu się na piątkowej prezentacji i otwarciu. Decyzja bardzo trudna, bo trzeba było odpuścić ważny temat, ale działania ratusza postawiły redakcje przed tak trudnym wyborem.

 

Są obawy, że takich sytuacji będzie więcej, bowiem urzędnicy w roli redaktorów coraz śmielej wchodzą w opisywanie polityki. Jednocześnie zaciera się demokratyczny zwyczaj, iż władza wykonawcza i media, które służą jej kontrolowaniu są od siebie niezależne. W przypadku ratusza mamy sytuację, gdy prezydent Rafał Bruski przez ,,Bydgoszcz Informuje” sam siebie kontroluje.

 

Odpowiedzialność polityczna prezydenta

Próbuje się stwarzać pozory, iż ,,Bydgoszcz Informuje” nie jest do końca związane z ratuszem, radny opozycji jeżeli mają wątpliwości co do publikowanych treści zastępca prezydenta zasugerował składanie wniosków o sprostowanie, próbując w ten sposób uciekać od odpowiedzialności politycznej prezydenta.

 

Tymczasem trzeba wyraźnie to podkreślić, odpowiedzialność polityczną za wszystkie treści ponosi prezydent Rafał Bruski. Gdy pojawią się fake newsy, czy jakieś manipulację, to politycznie odpowiedzialny za to będzie właśnie prezydent.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu