Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBp. Włodarczyk: To próba zdegradowania wielkiego Polaka

Bp. Włodarczyk: To próba zdegradowania wielkiego Polaka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 listopad 2022 00:56

W ostatnim czasie nasiliły się głosy podważające świętość Jana Pawła II, który jest także honorowym obywatelem Bydgoszczy. Pokłosiem dokumentu medialnego był chociażby wniosek złożony przez bydgoskich działaczy Lewicy do Rady Miasta o pozbawienie św. Jana Pawła II honorowego obywatelstwa, a także do władz województwa o pozbawienie go honorowego patronatu nad kujawsko-pomorskim. Do tych wypowiedzi odniósł się w czasie sobotniej homilii (5 listopada) bp. Krzysztof Włodarczyk.


Sam wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa zdobył większą sławę medialną niż praktyczną, bowiem już na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w dniu 26 października wiceprezydent Mirosław Kozłowicz, współprzewodniczący struktur Nowej Lewicy w Bydgoszczy, odciął się wyraźnie w imieniu tej formacji politycznej od autorów listu.

 

Biskup Krzysztof Włodarczyk całą tą burzę skomentował później 5 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w czasie Mszy Świętej sprawowanej dla Wojowników Maryi - Zatrzymujemy się w tym miejscu, by przypomnieć sobie o Janie Pawle II w kontekście ataków, które się nasiliły. Są one próbą zdegradowania wielkiego rodaka, dzisiaj świętego Jana Pawła II.

 

- Taki zmasowany atak, aby odciąć ten autorytet, aby odciąć nas od tego bogactwa jego nauczania. Aby nas potem przez to złamać na drodze wiary – podkreślał bp. Włodarczyk, następnie skupiając się na tym jak swoją misję papież Polak poświęci Matce Bożej - Zaraz przyjęciu imienia powiedział takie słowa: ,,Bałem się przyjąć ten wybór, ale zrobiłem to w całkowitym zaufaniu do jego matki Maryi”

 

- Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat, że będzie czuwała nad nami Maryja i poprowadzi go zgodnie z wolą Boga” - przypomniał bp. Włodarczyk, nawiązując też do 13 maja 1981 roku, gdy w czasie zamachu na jego życie został postrzelony - Wówczas nałożyły się na siebie dwa twierdzenia, które okazały się kluczem do odczytania Bożego szyfru. Jedno: „Za przyczyną Matki Bożej życie zostało mi na nowo darowane”. I drugie: „Zrozumiałem, że jedynym sposobem ocalenia świata od wojny, ocalenia od ateizmu, jest nawrócenie Rosji zgodnie z orędziem z Fatimy”. Papież wiedział już, że ocaliła go Pani Fatimska. Więcej, wiedział, że żyje po to, by wypełnić Jej żądanie.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Europoseł Brejza liderem listy do Parlamentu Europejskiego

  Obradująca w środę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Listę w kujawsko-pomorskim otworzy jak można było się spodziewać europoseł Krzysztof Brejza. Tutaj nie było niespodzianki, choć jeszcze kilka tygodni temu jego kandydatura nie była taka pewna.

 • Złożono ostatni wniosek o ZRID dla drogi S10. Na pozostałych odcinkach widać opóźnienia

  W ubiegłym tygodniu firma Rubau Polska, która wygrała przetarg na budowę odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe (węzeł autostradowy) drogi ekspresowej S10 złożyła do wojewody wniosek o wydanie ZRID. Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej to dokument kończący proces przejmowania terenu pod inwestycję, który pozwala rozpocząć fizyczne prace budowlane. Do tej pory dla żadnego z odcinków S10 Bydgoszcz-Toruń nie wydano jeszcze ZRID.

Wiadomości z regionu