Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBp. Włodarczyk: To próba zdegradowania wielkiego Polaka

Bp. Włodarczyk: To próba zdegradowania wielkiego Polaka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 listopad 2022 00:56

W ostatnim czasie nasiliły się głosy podważające świętość Jana Pawła II, który jest także honorowym obywatelem Bydgoszczy. Pokłosiem dokumentu medialnego był chociażby wniosek złożony przez bydgoskich działaczy Lewicy do Rady Miasta o pozbawienie św. Jana Pawła II honorowego obywatelstwa, a także do władz województwa o pozbawienie go honorowego patronatu nad kujawsko-pomorskim. Do tych wypowiedzi odniósł się w czasie sobotniej homilii (5 listopada) bp. Krzysztof Włodarczyk.


Sam wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa zdobył większą sławę medialną niż praktyczną, bowiem już na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w dniu 26 października wiceprezydent Mirosław Kozłowicz, współprzewodniczący struktur Nowej Lewicy w Bydgoszczy, odciął się wyraźnie w imieniu tej formacji politycznej od autorów listu.

 

Biskup Krzysztof Włodarczyk całą tą burzę skomentował później 5 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w czasie Mszy Świętej sprawowanej dla Wojowników Maryi - Zatrzymujemy się w tym miejscu, by przypomnieć sobie o Janie Pawle II w kontekście ataków, które się nasiliły. Są one próbą zdegradowania wielkiego rodaka, dzisiaj świętego Jana Pawła II.

 

- Taki zmasowany atak, aby odciąć ten autorytet, aby odciąć nas od tego bogactwa jego nauczania. Aby nas potem przez to złamać na drodze wiary – podkreślał bp. Włodarczyk, następnie skupiając się na tym jak swoją misję papież Polak poświęci Matce Bożej - Zaraz przyjęciu imienia powiedział takie słowa: ,,Bałem się przyjąć ten wybór, ale zrobiłem to w całkowitym zaufaniu do jego matki Maryi”

 

- Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat, że będzie czuwała nad nami Maryja i poprowadzi go zgodnie z wolą Boga” - przypomniał bp. Włodarczyk, nawiązując też do 13 maja 1981 roku, gdy w czasie zamachu na jego życie został postrzelony - Wówczas nałożyły się na siebie dwa twierdzenia, które okazały się kluczem do odczytania Bożego szyfru. Jedno: „Za przyczyną Matki Bożej życie zostało mi na nowo darowane”. I drugie: „Zrozumiałem, że jedynym sposobem ocalenia świata od wojny, ocalenia od ateizmu, jest nawrócenie Rosji zgodnie z orędziem z Fatimy”. Papież wiedział już, że ocaliła go Pani Fatimska. Więcej, wiedział, że żyje po to, by wypełnić Jej żądanie.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu