Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowstaną kolejne dwa przystanki wiedeńskie, pomimo droższych ofert niż planowano

Powstaną kolejne dwa przystanki wiedeńskie, pomimo droższych ofert niż planowano

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 listopad 2022 07:39

W Bydgoszczy funkcjonuje jeden przystanek wiedeński tramwajowy, przy ulicy Focha na wysokości Placu Teatralnego. Jego idea zakłada podniesienie jezdni tak, aby wymusić dodatkową ostrożność na kierowcy, gdy do tramwajów wsiadają pasażerowie. Zgodnie z przepisami kierowcy powinni zatrzymać się gdy widzą wsiadających do tramwaju, ale w praktyce bywa z tym różnie, dlatego niektóre samorządy stosują właśnie przystanki wiedeńskie.

 

Drugie podejście do przetargu na budowę kolejnych 3 tego typu przystanków w Bydgoszczy zakończyło się wyborem jedynej oferty firmy AFFABRE. Zaoferowała ona 2,2 mln zł na budowę tego typu przystanków po obu stronach ulicy Gdańskiej na wysokości skrzyżowania z Chodkiewicza (kilka lat temu doszło w tym miejscu do groźnego potrącenia pieszej). Powyższa kwota jest o około 1 mln zł wyższa niż pierwotnie planował ZDMiKP, stąd też pojawiła się niepewność, czy podobnie jak pierwszy przetarg, również ten będzie unieważniony. Wyboru oferty dokonano w środę 9 listopada.

 

W zamówieniu zawarto też opcję dotyczącą budowy przystanku wiedeńskiego przy ulicy Jagiellońskiej na wysokości kościoła Klarysek..  Byłby to nowy przystanek. Za roszerzenie zamówienia wykonawca zarzyczył sobie 900 tys. zł, ZDMiKP ma kilka tygodni na zastanowienie się nad tym.

 

Nie należy się jednak spodziewać, że nowe przystanki wyrosną w najbliższych dniach, wykonawca będzie miał bowiem na wykonanie inwestycji 3 lata.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu