Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozmowa na szczycie o klimacie z prezydentem

Rozmowa na szczycie o klimacie z prezydentem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 listopad 2022 15:12
źródło: Twitter/ Dominika Lasota

W Egipcie trwa obecnie szczyt klimatyczny COP27, z udziałem światowych przywódców, gdzie prowadzone są dyskusję o tym jak przyśpieszyć dążenia do osiągnięcia neutralności politycznej. Wśród gości tego szczytu jest polski prezydent Andrzej Duda, ale także młoda bydgoszczanka Dominika Lasota, która zaczepiła głowę polskiego państwa, wyrażając niezadowolenie z tego, że Polska zbyt mało ambitnie podchodzi do wyzwań klimatycznych.


Z Dominiką Lasotą na Portalu Kujawskim rozmawialiśmy już w czerwcu 2020 roku, wówczas było to po przykrym incydencie jaki miał miejsce w Fordonie podczas wiecu premiera Mateusza Morawieckiego. Lasota wraz z koleżanką przyszły na ten więc z transparentami upominiającymi się o klimat, zostały jednak zaczepione przez agresywne starsze osoby - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pojawia się tak naprawdę w całej Polsce na wiecach kandydatów na prezydenta RP. Na tych wiecach staramy się zwrócić uwagę na to, że następne 5 lat będzie kluczowe nie tylko ze względu na to, że będziemy odbudowywać się z pandemii, lecz również musimy w ciągu tych 5 lat zadziałać na rzecz klimatu. I z naszymi postulatami zwracamy się do każdego z kandydatów – mówiła nam Lasota.

 

Przeszło dwa lata później Dominika Lasota miała okazję spotkać zwycięzce tamtych wyborów w Egipcie, bezpośrednio na szczycie klimatycznym, zapis ich rozmowy pojawił się w mediach społecznościowych - Rząd sam jest w trudniejszej sytuacji, chciał znacznie szybciej dokonywać transformacji, ale ta sytuacja która się dzieje – napaść Rosji na Ukrainę, gigantyczny koszt energii, spowodował cały szereg problemów – tłumaczył bydgoszczance prezydent Andrzej Duda - Mamy problem pod tytułem nadwyżek kosztów węgla. Przez ostatnie lata było stopniowe zamykanie kolejnych ścian w kopalniach. Dzisiaj tak naprawdę ich potrzebujemy na powrót, ściągamy węgiel ze wszystkich stron świata

 

- Ja bym chciała, aby ludzie mieli czym ogrzewać, ale mój problem jest taki, że w tym momencie przez lata zaniedbań ta polityka energetyczna jest po prostu nieodpowiedzialna, moja babcia nie była w stanie kupić węgla – artykułowała Dominika Lasota.

 

Na to prezydent Duda wyszedł z pytaniem - W jaki sposób w ciągu 2 lat mam nadrobić 30 lat zaniedbań? Słucham

 

- Uważam, że w ciągu 2 lat to się nie uda, ale musimy zacząć – wskazywała Lasota. Zdaniem prezydenta Dudy już te działania Polska zaczęła, czego przykładem są ostatnie porozumienia w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Lasota uważa jednak, że wciąż robi się zbyt mało, aby nadrobić wieloletnie zaniedbania.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu