Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRząd oczekuje od samorządów oszczędności – na ulicach będzie mniej lamp

Rząd oczekuje od samorządów oszczędności – na ulicach będzie mniej lamp

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 09 listopad 2022 15:26

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie samorządy oraz instytucje im podległe są zobowiązane zmniejszyć zużycie prądu o przynajmniej 10%. W przypadku Bydgoszczy, gdzie od wielu lat szukano oszczędności, zmniejszenie zużycia prądu o 10% będzie bardzo trudnym zadaniem, w środę na konferencji prasowej prezydent zaprezentował działania jakie mają doprowadzić do wdrożenia tego oczekiwania.

- To jest obligatoryjne, objęte sankcjami finansowymi, jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Przede wszystkim szukaliśmy takich rozwiązań, które będą w jak najmniejszym stopniu dotyczyć mieszkańców.

 

Na dzisiaj nie planuje się w Bydgoszczy np. wyłączeń oświetlenia na szerszą skalę jak to miało miejsce w niektórych samorządach, czy zamknięcia basenów co zrobić chce Toruń, padła jednak już zapowiedź, że sauny w obiektach podległych miastu nie będą czynne (za wyjątkiem Astorii).


- Tam gdzie miasto ma nowoczesne własne oświetlenie, pozwala ono na regulowanie natężenia mocy i natężenia światła. Zaczynamy oświetlenie w godzinach wieczornych od 50% mocy, w godzinach po 22 wprowadzimy kolejny stopień zasilania – będzie to 30% natężenia – wyjaśnia energetyk miasta Tomasz Bondoś – W przypadku lamp, którymi nie można sterować jak nowoczesnym LED-owym, będziemy co trzecią lampę wyłączać.

 

Taka sama będzie sytuacja z latarniami należącymi do Enea, gdzie ratusz nie ma wpływu na regulowanie natężenia, będzie co trzecia lampa wyłączona. Planuje się też rezygnacje ze wszelkiego rodzaju iluminacji świetlnych, oświetlania zabytków np. Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego. Wyjątkiem mają być latarnie oświecające istotne dla bezpieczeństwa drogowego punkty np. przejścia dla pieszych – Gdzie mamy jakieś trudne odcinki, niebezpieczne, to nie będziemy ograniczać oświetlenia. Bezpieczeństwo mieszkańców jest tutaj priorytetem – zapowiada Bondoś.

 

Miasto na razie nie planuje szukać oszczędności ograniczając liczbę kursów tramwajowych, ale chce już zredukować koszty ograniczając ogrzewanie i klimatyzację w komunikacji publicznej. Oświetlenie na Orlikach będzie co do zasady funkcjonowało w godzinach pracy szkoły, później będzie możliwe pod warunkiem, że wynajmujący za nie zapłacą. Planuje się też na okres zimowy wyłączyć z eksploatacji szatnie wchodzące w skład Orlików, bowiem ogrzewane one są elektrycznie.

 

Ustawa przewiduje w przypadku niezrealizowania 10% oszczędności kary finansowe dla kierowników, w przypadku szkół ich dyrektorów, która może wynieść nawet 20 tys. zł.

 

Po I kwartale 2023 roku planowane jest zrobienie przeglądu, czy oszczędności będą wystarczające, czy w trakcie roku nie będzie potrzeba poszukać bardziej radykalnych rozwiązań – Dynamiczna jest sytuacja, będziemy przyglądać się temu zużyciu i temu ile musimy płacić za energię i niewykluczone, że w trakcie roku będziemy musieli podejmować kolejne działania – informuje prezydent Rafał Bruski.

 

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu