Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiemal pewne jest, że Bydgoszcz będzie miała mniejszą liczbę radnych

Niemal pewne jest, że Bydgoszcz będzie miała mniejszą liczbę radnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 listopad 2022 00:50

Na początku października informowaliśmy, że bardzo prawdopodobne jest, iż w kolejnej kadencji w Radzie Miasta Bydgoszczy zamiast 31 radnych zasiądzie tylko 28. Dane Krajowego Biura Wyborczego podsumowujące populację na koniec III kwartału br. wskazują, ze praktycznie ten scenariusz jest przesądzony, bowiem w kwestii ludności mamy tendencję spadkową. Taka sytuacja oznacza spore przetasowania w podziale Bydgoszczy na okręgi wyborcze, do którego przez długie lata się przyzwyczailiśmy.

 

Z rejestru prowadzonego przez komisarza wyborczego wynika, że Bydgoszcz na koniec III kwartału 2022 roku zamieszkiwało 297,8 tys. mieszkańców – dane PKW w stosunku do danych GUS są zaniżone (w 2021 roku według Narodowego Spisu Powszechnego było to 337,6 tys. mieszkańców), ale to one są kluczowe w ustalaniu liczby radnych i podziale na okręgi wyborcze.

 

Zgodnie z przepisami w gminach powyżej 200 tys. mieszkańców przypada 25 radnych plus 3 radnych za każde rozpoczęte 100 tys. W tym wypadku zatem kluczowe będzie czy liczba mieszkańców będzie powyżej czy poniżej 300 tys. (według rejestru prowadzonego przez PKW).

 

To oznacza spore przetasowania

Zgodnie z przepisami liczbę wybieranych radnych ustala zawsze wojewoda w oparciu o dane ludnościowe komisarza wyborczego ze stanu na koniec roku przed wyborami. W obecnej sytuacji będą tutaj kluczowe dane na 31 grudnia, ale jeżeli prezydent Andrzej Duda podpiszę przyjętą przez parlament ustawę przesuwającą wybory samorządowe o pół roku, to kluczowe będą dane na 31 grudnia 2023 roku.

 

Obecnie w Bydgoszczy 31 radnych wybiera się w ramach 6 okręgów wyborczych, z czego w 5 okręgach wybieranych jest po 5 radnych oraz w jednym okręgu 6 radnych (okręg tzw. fordoński). Jeżeli wojewoda ustali mniejszą liczbę radnych (jak rejestr PKW wykaże mniej niż 300 tys mieszkańców wojewoda będzie do tego zobowiązany), wówczas Rada Miasta będzie musiała skorygować liczebność okręgów. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym w okręgu nie może być wybieranych mniej niż 5 radnych, w praktyce zatem będzie zmniejszyć liczbę okręgów poprzez ich łączenie.

 

Liczba radnych w Sejmiku Województwa też spadła

Jesienią 2018 roku do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego wybieranych było 30 radnych, we wcześniejszych wyborach było ich 33. Spadek liczby radnych spowodowany był spadkiem ludności (według PKW) poniżej 2 mln mieszkańców (według GUS nieznacznie nadal mamy ich ponad 2 mln).

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu