Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPGE planuje w Bydgoszczy kolejne inwestycje w kierunku pozyskiwania ciepła z gazu. To działanie w kierunku zielonej transformacji

PGE planuje w Bydgoszczy kolejne inwestycje w kierunku pozyskiwania ciepła z gazu. To działanie w kierunku zielonej transformacji

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 08 listopad 2022 00:30
PGE planuje w Bydgoszczy kolejne inwestycje w kierunku pozyskiwania ciepła z gazu. To działanie w kierunku zielonej transformacji Fot: Polimex Mostostal

Unia Europejska zgodziła się uznać gaz jako pośrednio paliwo ekologiczne, czyli nie jest to docelowa forma pozyskiwania energii, ale przechodzenie z wysokoemisyjnego paliwa węglowego na gazowe można uznać za element zielonej transformacji, o co zresztą zabiegał polski rząd. PGE Energia Cieplna kończy obecnie inwestycję w elektrociepłowni Bydgoszcz I Jachcice, gdzie uruchomiony zostanie kocioł gazowy. W przygotowaniu jest już jednak kolejna duża inwestycja.

 

Pod koniec października PGE Energia Cieplna podpisała umowę z konsorcjum Polimex Energetyka i Polimex Mostostal na wykonanie projektu i budowę źródła kogeneracyjnego na paliwo gazowe o mocy minimalnej 50 MWe, złożonego z silników gazowych. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2025 roku, na razie nie zapadłą jeszcze decyzja o dokładnej lokalizacji, czy będzie to bydgoski zakład na Jachcicach, czy drugi na Kapuściskach. Na pewno będzie to jednak obszar Bydgoszczy. W komunikacie PGE Energia Cieplna informuje, że w ten sposób chce dalej ograniczać użycie węgla.

 

- Budowa jednostki gazowej w Bydgoszczy to bardzo ważna inwestycja dla miasta. Jej powstanie zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku, mający też wpływ na zdrowie mieszkańców miasta. Jako lider transformacji energetycznej w Polsce czujemy się zobowiązani do podjęcia wyzwań, jakie stoją obecnie przed branżą ciepłowniczą tak, by mogła ona nadal sprawnie funkcjonować i zapewniać bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

 

Po zakończeniu tej inwestycji PGE Energia Cieplna zapowiada wyłączenie z eksploatacji dwóch kotłów węglowych zlokalizowanych w Bydgoszczy.

 

- Budowa nowej jednostki wytwórczej w Elektrociepłowni Bydgoszcz II to jedna z dwóch kluczowych inwestycji realizowanych w naszym mieście przez bydgoski Oddział PGE Energia Ciepła. Pierwsza już jest w fazie budowy w Elektrociepłowni Bydgoszcz I na bydgoskich Jachcicach, druga przy ulicy Energetycznej właśnie się rozpoczyna. Dzięki powstającym inwestycjom nasza elektrociepłownia zagwarantuje produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku, zwiększy także w istotny sposób bezpieczeństwo dostaw do naszych odbiorców ciepła - powiedział Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu