Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent podpisał ustawę o diagnostyce laboratoryjnej wraz z lex Biziel

Prezydent podpisał ustawę o diagnostyce laboratoryjnej wraz z lex Biziel

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 03 listopad 2022 00:48
Prezydent podpisał ustawę o diagnostyce laboratoryjnej wraz z lex Biziel KPRP

Pałac prezydencki nie chwali się wszystkimi podpisanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawami - jak ustaliliśmy nowelizacja ustawy o medycynie laboratoryjnej, w której przemycono zapis zakazujący uczelniom likwidowanie podległych sobie szpitali bez zgody ministerstw zdrowia i szkolnictwa wyższego, podpisana została 18 października przez głowę państwa.

W ostatnich miesiącach spore emocje w Bydgoszczy budziły plany rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który dążył do likwidacji szpitala Biziela poprzez połączenie go ze szpitalem Jurasza. Emocję nakręcał dodatkowo brak woli dialogu, bowiem toruńska uczelnia nie chciała ujawniać szczegółów. Nie jest tajemnicą, że poprawki do ustawy o medycynie laboratoryjnej spowodowane były bydgoską sytuacją, stąd też nazywanie ich lex Biziel nie jest nadużyciem.

 

Sejm RP ustawę uchwalił 15 września, Senat RP swoje poprawki wniósł 7 listopada, w tym wykreślające zapisy lex Biziel (uznano ich tryb uchwalenia przez Sejm za niekonstytucyjny). Tego samego dnia Sejm RP poprawki Senatu jednak wykreślił (utrzymując lex Biziel). Prezydent RP Andrzej Duda ustawę ostatecznie podpisał 18 października.

 

Formalnie na dzisiaj zapisy blokujące możliwość likwidacji szpitala Biziela decyzją tylko władz UMK jednak jeszcze nie obowiązują. Wejdą one w życie w momencie opublikowania ich w Dzienniku Ustaw RP. W przypadku lex Biziel zapisy wejdą już dzień po opublikowaniu ich w tym publikatorze, natomiast pozostałe elementy ustawy o medycynie laboratoryjnej wejdą w życie miesiąc od tej publikacji.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu