Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta oddała hołd Związkowi Represjonowanych Żołnierzy Batalionów Budowlanych

Rada Miasta oddała hołd Związkowi Represjonowanych Żołnierzy Batalionów Budowlanych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 30 październik 2022 20:10

Organizacja ta skupiała represjonowanych w komunizmie żołnierzy z batalionów budowlanych, które działały w latach 1949-1959. Związek powstał już po upadku komunizmu, zajmując się głównie promowaniem historii oraz zabieganiem o interesy represjonowanych. Główna siedziba związku mieściła się w Bydgoszczy, jego misja dobiegła jednak końca. Okolicznościowe pożegnanie włączono w program sesji Rady Miasta Bydgoszczy, która miała miejsce w środę.

Główny powód likwidacji związku to wiek jego członków oraz ich wymieranie. Z racji odnoszenia się do batalionów budowlanych z lat 1949-1959 mamy do czynienia ze środowiskiem osób wiekowych, a czym człowiek starszy tym siły do działania mniejsze.

 

Formalnie Związek Represjonowanych Żołnierzy Batalionów Budowlanych został zlikwidowany, jego ostatni prezes Zbigniew Dworek był gościem radnych – Ten wyraz uznania za naszą działalność w naszym mieście, w podziękowaniu władz miasta jest szczególnym wyróżnieniem – dziękował wzruszony radnym Zbigniew Dworek – Proces zakończenia naszej działalności został właściwie rozpoczęty 13 września 2021 przekazaniem sztandaru Zarządu Krajowego do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

 

Wśród gości tego punktu sesji Rady Miasta była była posłanka i szefowa MSW Teresa Piotrowska oraz przewodniczący bydgoskiej Solidarności Leszek Walczak. Te osoby są rodzicami chrzestnymi fundacji wspomnianego sztandaru.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu