Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKomisja Parlamentu Europejskiego zajmie się statusem Bydgoszczy w TEN-T w styczniu

Komisja Parlamentu Europejskiego zajmie się statusem Bydgoszczy w TEN-T w styczniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 październik 2022 16:59
Komisja Parlamentu Europejskiego zajmie się statusem Bydgoszczy w TEN-T w styczniu European Union, 2021

We wtorek 25 października odbyło się posiedzenie koordynatorów komisji petycji (PETI) Parlamentu Europejskiego, w trakcie którego uzgodniono, aby petycją w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T, ta komisja zajęła się na pierwszym posiedzeniu w 2023 roku, czyli w styczniu.

Petycja została złożona pod koniec marca z inicjatywy Nowego Bursztynowego Szlaku, poparły ją m.in.: Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk Adriatyk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Rada Miasta Bydgoszczy, Rada Powiatu Bydgoskiego, Rada Miejska w Solcu Kujawskim i Rada Gminy Nowej Wsi Wielkiej - Sygnatariusze niniejszej petycji mając na uwadze propozycję Komisji Europejskiej (COM(2021) 812 z dnia 14 grudnia 2021 roku oraz rozpoczynające się w Parlamencie Europejskim prace nad rewizją Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1315/2013 wnoszą o nadanie Bydgoszczy statusu węzła drogowo-kolejowego sieci bazowej TEN-T w ramach korytarza Bałtyk-Adriatyk – napisano w petycji.

 

Przez kolejne tygodnie petycja czekała na zarejestrowanie co nastąpiło w czerwcu, tuż przed okresem wakacyjnym w Parlamencie Europejskim. W czasie II Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku europoseł Kosma Złotowskim poinformował, że grupa polityczna EKR wniesie na posiedzeniu koordynatorów PETI o rozpatrzenie petycji na jednym z najbliższych posiedzeń. Wniosek ten udało się przeforsować dzięki wsparciu polskich europosłów związanych z grupami EKR i S&D, w tym także bydgoskiego europosła Radosława Sikorskiego.

 

O ostatecznym kształcie sieci TEN-T zdecyduje procedura trilogu, czyli uzgodnień pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim oraz Radą Unii Europejskiej. Propozycję wstępną Komisja Europejska przedstawiła w grudniu, która nie uwzględniła Bydgoszczy w sieci bazowej, ale w kompleksowej, stąd też powstała ta petycja. Parlament Europejski stanowisko w sprawie rewizji TEN-T planuje przyjąć w marcu 2023 roku. Radę Unii Europejskiej tworzą rządy narodowe, przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, iż zabiegają o uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej.

 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami dotyczącymi sieci TEN-T można przyjąć, że węzły sieci bazowej powinny do 2030 roku osiągnąć przeładunki na poziomie przynajmniej 800 tys. ton rocznie - W dokumencie pt. ,,Analiza wariantów rozwojowych terminalu intermodalnego w Bydgoszczy Emilianowie ” opracowanym według wytycznych Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) z siedzibą w Warszawie, pod nadzorem merytorycznym PKP SA opracowano szacunki przeładunków dla Terminalu Intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo, z prognozowanymi przeładunkami w roku 2030 na poziomie 93,6 tys. TEU oraz ponad 124 tysięcy TEU w roku 2031. Przyjmując przelicznik 1 TEU = 12 ton, pozwoli to osiągnąć pułap ponad 1,1 mln ton przeładunków w 2030 roku i blisko 1,5 mln ton w 2031 roku. Trzeba zaznaczyć, że są to jedynie wstępne szacunki, gdyż możliwe są większe przeładunki, chociażby ze strony portów morskich w Gdańsku i w Gdyni – napisano w uzasadnieniu do petycji.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu