Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz i gminy tworzące metropolię wciąż nie wiedzą ile zapłacą za prąd. To utrudnia konstruowanie budżetu

Bydgoszcz i gminy tworzące metropolię wciąż nie wiedzą ile zapłacą za prąd. To utrudnia konstruowanie budżetu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 październik 2022 13:50
Bydgoszcz i gminy tworzące metropolię wciąż nie wiedzą ile zapłacą za prąd. To utrudnia konstruowanie budżetu Fot: Petr Kovar

Od tego ile kosztować będzie samorządy prąd w 2023 zależy tak naprawdę wiele, począwszy od tego czy będzie trzeba ograniczać planowane inwestycje, a skończywszy na tym, czy nie będzie trzeba ciąć kursów komunikacji miejskiej, jeżeli podwyżki prądu zasilającego trakcję tramwajową będą zbyt wysokie. Niemal pewne jest to, że prąd dla samorządów będzie droższy, nie wiadomo jednak czy będzie to wzrost o kilkadziesiąt procent, czyli kilkukrotny

Dzisiaj planowane było otwarcie ofert w przetargu Bydgoskiej Grupy Zakupowej (oprócz Bydgoszczy także gmin z Metropolii Bydgoszcz) na pierwsze półrocze 2023 roku. Kilka tygodni temu był podobny przetarg na cały 2023 rok, wówczas jednak stawki wahały się od 2,8 tys. do 3,4 tys. zł za MWh, co oznaczałoby dla samorządowców wzrost 5 czy nawet 6 krotny, w zależności od sposobu wykorzystywania prądu. Z tego powodu przetarg unieważniono. Na dzisiejsze otwarcie ofert nie wpłynęła żadna, czyli wciąż nie wiemy na jakie wydatki musi się przygotować budżet Bydgoszczy, Białych Błot czy Szubina oraz innych gmin.

 

W parlamencie przyjęto ustawę, iż maksymalna cena za prąd dla samorządów nie może przekroczyć 785 zł netto za MWh. Na dodatek samorządy muszą wykazać się ograniczeniem zużycia prądu, czyli w 2023 łączne zużycie prądu nie może być większe niż średnia 90% zużycia z lat 2018-2021. Jeżeli to zużycie zostanie przekroczone, wówczas wejdą wyższe stawki.

 

Obecnie Bydgoszcz płaci niecałe 600 zł za MWh, jednym z tego powodów jest obniżenie stawki VAT na prąd do 5%. W tym tygodniu samorządowcom zakomunikowano, że od stycznia powróci 23% stawka VAT, stąd też cena maksymalna brutto wyniesienie w świetle tych przepisów (jeszcze nie weszły w życie) 965 zł za MWh. Dla Bydgoszczy jeżeli zostanie zaproponowana cena na tym poziomie, będzie to wzrost o prawie 100%.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu