Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCPK poważnie zainteresowany przejęciem udziałów w terminalu Emilianowo

CPK poważnie zainteresowany przejęciem udziałów w terminalu Emilianowo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 31 październik 2022 00:06
CPK poważnie zainteresowany przejęciem udziałów w terminalu Emilianowo Wizualizacja

Obecnie wiodącym udziałowcem spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wszystko wskazuje na to, że większościowe udziały przejmie PKP SA (obecnie mniejszościowy udziałowiec), jak się jednak okazuje na stole leży też zainteresowanie ze strony spółki Centralny Port Komunikacyjny, której głównym zadaniem jest budowa największego w Polsce lotniska.

To, że CPK i Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo współpracują nie jest specjalną tajemnicą, chociażby na początku października na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku mówił o tym prezes bydgoskiej spółki Paweł Bukowski, wskazując, iż z punktu widzenia CPK taki terminal jak bydgoski, byłby ważnym kooperantem w obsłudze ruchu cargo.

 

Nie można jednak wykluczyć, że CPK zdecyduje się pójść krok dalej i kupi kluczowy pakiet akcji w bydgoskiej spółce. O tym wprost w Bydgoszczy jeszcze nie mówiono, ale już goszcząc w Gdańsku przyznał to publicznie pełnomocnik rządu ds. CPK minister Marcin Horała - W planach CPK jest również suchy port, terminal kontenerowy, który pełniłby taką funkcję dla portów trójmiejskich. Tu przymierzamy się albo do zupełnie nowej inwestycji, albo do wsparcia i wejścia kapitałowego do spółki, która buduje taki terminal w Emilianowie. To bardzo dobry biznes, jest olbrzymie zapotrzebowanie rynkowe. Jest też w tym interes państwa, bo w tym biznesie terminalowym bardzo duży udział był kapitału niemieckiego i budowa terminali nastawiona była na zbieranie ładunków w celu wywozu ich na zachód, do portów niemieckich. W naszym interesie jest to, by maksymalnie duży strumień ładunków trafiał do portów polskich.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu