Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWe Wszystkich Świętych na Cmentarzu Starofarnym odbędzie się kwesta

We Wszystkich Świętych na Cmentarzu Starofarnym odbędzie się kwesta

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 październik 2022 07:42

Bydgoskie cmentarze konserwują w sobie historię Bydgoszczy, która obecna jest chociażby w grobowcach zasłużonych bydgoszczan. Niestety bieg czasu sprawia, że ulegają one degradacji, od wielu lat Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy stara się o nie walczyć poprzez organizację kwest na renowację. We wtorek 1 listopada znani bydgoszczanie, politycy, lekarze i dziennikarze będą kwestować po raz kolejny – na Cmentarzu Starofarnym.

Tegoroczna zbiórka będzie w sposób szczególny dedykowana odnowieniu grobowca zasłużonej rodziny Warmińskich. Emil Warmiński w czasach pruskich był lekarzem, zasłynął z tego, że jako pierwszy polski lekarz wywiesił szyld swojej praktyki w języku polskim, tym samym łamiąc pewne tabu. Później wspierał finansowo dzieła patriotyczne m.in. powstanie Domu Polskiego (nieistniejącego już). Zbiórka będzie poświęcona też innym nagrobkom na Starofarnym, jak się okazuje problemem jest nie tylko upływ czasu, ale też wandalizm, bowiem często nagrobki o zabytkowej wartości są po prostu niszczone przez chuliganów.

 

Zbiórka potrwa od godziny 9 do 16. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne jest ona jednodniowa. Jednocześnie odbywa się ona dodatkowo w internecie: www.zrzutka.pl/z/zabytkowecmentarze

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu