Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSposób instalacji paneli fotowoltaicznych ma duże znaczenie. Badają to naukowcy Politechniki Bydgoskiej

Sposób instalacji paneli fotowoltaicznych ma duże znaczenie. Badają to naukowcy Politechniki Bydgoskiej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 24 październik 2022 00:17

Celem programu grantowego Science ONDE Flow Innovation Academy (SOFIA) jest wspieranie młodych wynalazców w zakresie działań sprzyjających zielonej transformacji, w co wpisywać może się poszukiwanie nowego zastosowania ekologicznych źródeł energii. Na 8 przyznanych grantów, trzy trafią do pracowników Politechniki Bydgoskiej.


Pierwszy z trzech bydgoskich grantów trafi do studentki II roku Inżynierii OZE Politechniki Bydgoskiej Anastasii Zelenskiej. Anastasiia bada, czy i w jakim stopniu opłaca się doposażanie domowych instalacji fotowoltaicznych w magazyny energii. Dziś prosument (konsument, który produkuje własny prąd) musi odsprzedawać do i tak przeciążonych sieci nadwyżki energii, które wygeneruje. Z magazynem jego możliwości byłyby znacznie szersze. Mógłby wyprodukowaną energię ze słońca przechować i wykorzystać w dogodnym dla siebie momencie - np. w nocy lub podczas awarii sieci energetycznej.

 

- Celem symulacji jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w polskich realiach środowiskowych i prawnych magazyn energii jest dobrym i opłacalnym rozwiązaniem. Własny magazyn energii to na pewno krok do niezależności energetycznej i bardziej zielonej Polski. Wyniki naszych badań powinny dostarczyć argumenty do dyskusji o racjonalności i opłacalności takiego zastosowania – mówi Anastasiia Zelenska, studentka Politechniki Bydgoskiej.

 

Projekt innej bydgoskiej innowatorki docenionej w programie SOFIA, doktorantki z IV roku Szkoły Doktorskiej Politechniki Bydgoskiej Patrycji Walichnowskiej, też dotyczy instalacji fotowoltaicznych. Patrycja bada, na jakim podłożu – trawie, piasku czy betonie – najlepiej montować dwustronne moduły PV, które część energii generują z promieni odbijanych od gruntu.

 

- Celem projektu jest popularyzacja tego rodzaju instalacji oraz wskazanie najlepszego podłoża w warunkach krajowych - mówi Patrycja Walichnowska – Warto podkreślić, że systemy dwustronne zajmują mniejszą powierzchnię instalacji, a co za tym idzie mniej ingerują w naturę  i generują mniejsze opłaty za dzierżawę gruntu. Za to dają dużo wyprodukowanej energii – dodaje.

 

Jak zaprojektować farmę fotowoltaiczną?

Studenci z Politechniki Bydgoskiej badają też, jak efektywnie zaprojektować farmę fotowoltaiczną w warunkach małej dostępnej powierzchni działki. Podmioty komercyjne, które chcą dzisiaj inwestować w OZE, muszą mierzyć się z szeregiem wyzwań, jak wybranie działki, przygotowanie projektu koncepcyjnego, przyłączenie do sieci elektroenergetycznej czy uzyskanie koncesji. Jeden z beneficjentów programu grantowego Science ONDE Flow Innovation Academy – Rafał Piechocki z IV roku Inżynierii OZE z Politechniki Bydgoskiej – postara się rozwiać wątpliwości potencjalnych inwestorów.

 

- Prowadzimy symulacje, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie o to, jak zainwestować, żeby osiągnąć najwyższą efektywność z elektrowni fotowoltaicznej. Sprawdzamy, jaka jest optymalna powierzchnia pod wyprodukowanie 1 megawatta energii, jak ją zaprojektować, by nie doprowadzić do nadprodukcji energii w południe, lecz produkować równomiernie przez cały słoneczny dzień itd. – wyjaśnia Rafał Piechocki.

 

- Wspieramy badania naukowe, które przyspieszą zieloną transformację Polski. Być może uda się część zwycięskich projektów skomercjalizować albo skojarzyć beneficjentów ze sponsorami. Priorytetem jest jednak rozwój OZE w oparciu o badania naukowe. Popularyzacja zielonej energetyki i coraz większa moc zainstalowana w OZE zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwoli przyrodzie oddychać zielonymi płucami – mówi Szymon Witoszek, członek kapituły programu grantowego SOFIA i dyrektor ds. rozwoju w ONDE. ONDE, lider branży odnawialnych źródeł energii w Polsce, jest obok firmy Huawei Polska głównym sponsorem konkursu SOFIA. Jest też jego inicjatorem i organizatorem.

 

Łącznie cała trójka otrzyma kwotę 50 tys. zł na swoje badania.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu