Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Miedzyń chce basenu” - czyli blisko 9 lat walki obywatelskiej

,,Miedzyń chce basenu” - czyli blisko 9 lat walki obywatelskiej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 październik 2022 00:47

W czwartek odbyła się może niewielka, ale na pewno dla Miedzynia ważna uroczystość, otwarcia basenu Łabędź, przy szkole zlokalizowanej przy ulicy Pijarów. Ta inwestycja zapewne nie powstałaby, gdyby nie obywatelska determinacja mieszkańców, zresztą czwartkowe przemówienia nawiązywały właśnie do tego, że ten basen mieszkańcy musieli sobie wywalczyć, co potwierdził także prezydent Rafał Bruski.

 

Najlepiej wyjaśnić o co chodzi w tym fenomenie, to zajrzeć do naszych archiwalnych publikacji, co zrobiliśmy i postanowiliśmy się podzielić fragmentami starych artykułów. Zaczniemy od 2014 roku.

 

,,Miedzyń chce basenu” - to tytuł naszej publikacji 19 marca 2014 roku: ,,Mieszkańcy dzielnicy Miedzyń i Prądy złożyli we wtorek na ręce przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy Romana Jasiakiewicza petycję, w której proszą o ulokowanie kolejnego budowanego w naszym mieście basenu na ich dzielnicy. Pod petycją podpisało się 3.608 osób. W czwartek ich delegacja spotka się także prezydentem Rafałem Bruskim. :Główny podnoszony przez wnioskodawców argument, to fakt, iż Miedzyń jest obecnie największą dzielnicą (w skali miasta jest to 10 największa dzielnica), gdzie nie ma basenu lub nie jest on w fazie budowy (Błonie). Miedzyń zamieszkuje ponad 11 tys. mieszkańców, ale jak wskazują wnioskodawcy w petycji, z baseny korzystać będą także osoby zamieszkałe na okolicznych dzielnicach – Jary, Wilczak, Okole i Flisy oraz mieszkańcy powiatu bydgoskiego z miejscowości – Lisi Ogon, Łochowo i Łochowice (gmina Białe Błota). Szacuje się, że na tej lokalizacji basenu skorzystało by łącznie ponad 38 tys. osób.

 

Pod petycją podpisali się znani mieszkańcy Miedzynia m.in. – radny dr n.med. Włodzisław Giziński, olimpijczyk z Aten i Pekinu Bartłomiej Bartnicki, Marek, sześciokrotny mistrz Polski w kolarstwie oraz dwukrotny olimpijczyk Marek Leśniewski, były żużlowiec Polonii Bydgoszcz Michał Robacki, prezes KS Gwiazda Bydgoszcz Robert Sikorski, prof. Roman Kotzbach, prof. Arkadiusz Jawień.

 

To był marzec 2014 roku, w czerwcu można powiedzieć, że te działania obywatelskie zostały zauważone, bowiem zapadła decyzja o budowie trzech nowych basenów w perspektywie wieloletniej o czym pisaliśmy w artykule pt. ,,Powstaną trzy nowe baseny. W tym na Miedzyniu”. Wchodząc głębiej w ten tekst: ,,Radni zdecydowali o zabezpieczeniu w budżecie kwoty 500 tys. zł na przygotowanie dokumentacji dla trzech nowych obiektów. Baseny w latach 2014-2015 mają powstać ponadto przy ZSO nr 5 przy ulicy Szarych Szeregów na Kapuściskach oraz przy ZSO nr 11 przy ulicy 11 listopada na Osiedlu Leśnym.”

 

Wydawało się, że wszystkie pójdzie ładnie i sprawnie, rok później mieliśmy uroczystość otwarcia basenu na Błoniu, wiele osób liczyło, że kolejny basen jaki powstanie to ten na Miedzyniu. Pod koniec 2016 roku zapadła decyzja o budowie kolejnego basenu, ale... na Kapuściskach: ,,Na baseny czeka obecnie kilka dzielnic, stąd też jak przyznaje prezydent problemem było wskazanie lokalizacji tej inwestycji. Zdecydowano się na Kapuściska w oparciu o kryteria ludnościowe oraz o liczbę znajdujących się w okolicy jednostek oświatowych. „ - pisaliśmy w grudniu 2016 roku.

 

,,Mieszkańcy Miedzynia przypomnieli prezydentowi ,,lanie wody" – to tytuł publikacji, w której pisaliśmy o odpowiedzi mieszkańców Miedzynia: ,,Dzisiaj obraduje Rada Miasta Bydgoszczy – przed sesją w ratuszu pojawili się aktywiści ze stowarzyszenia ,,Miedzyń i Prądy”, którzy nie kryją zawiedzenia brakiem planu budowy basenu w tej dzielnicy. (…) - Społeczność miedzyńska jest rozczarowana nagłym rozwojem sytuacji mówił Dariusz Mól ze Stowarzyszenia Miedzyń i Prądy. Miał on na myśli zapowiedź autopoprawki prezydenta Rafała Bruskiego do budżetu miasta Bydgoszczy na rok 2017 która zakłada rozpoczęcie budowy basenu na Kapuściskach

 

- Nie przyszliśmy tutaj bić się z Kapuściskami czy Osiedlem Leśnym. Nie podoba nam się jednak tryb w jakim decyzja została podjęta – wyjaśniał Mól. Z mieszkańcami Miedzynia solidaryzowali się radni: Szymon Róg (PiS), Tomasz Rega (PiS) oraz Andrzej Kaczmarek (PO) – Chcemy usłyszeć na dzisiejszej sesji w jakiej kolejności będą budowane baseny.”

 

Tamten moment był chwilą, gdzie w powodzenie tej inicjatywy można było zaczynać wątpić. Mijają kolejne miesiące i z ratusza wychodzi nowa inicjatywa, o której pisaliśmy w artykule: ,,Ruszają konsultacje w sprawie kolejności budowy basenów”. ,,Dokładniej – konsultacje społeczne rozpoczną się w niedziele 1 października i potrwają cały miesiąc. W tym okresie mieszkańcy Bydgoszczy zdecydują o kolejności budowy kolejnych basenów w mieście. Pod uwagę brane są trzy lokalizację: na Miedzyniu, Leśnym i Tatrzańskim.”.

 

Te konsultacje wygrało Tatrzańskie, dlatego przygotowania do jego budowy rozpoczęto już w 2018 roku. Drugie miejsce zajął Miedzyń, padła tutaj deklaracja budowy basenu do 2021 roku. Dzisiaj widzimy, że zajęło kilka miesięcy dłużej.


Sprawy znowu się skomplikowały

..Mieszkańcy Miedzynia niepokoją się o basen” - pisaliśmy w październiku 2019 roku ,,Harmonogram zakładał rozpisanie przetargu na basen na Miedzyniu w 2019 roku, środki na ten cel z budżecie zabezpieczono. Kilka tygodni temu prezydent na sesji dał jednak do zrozumienia, że inwestycja może być zagrożona z powodu zmian podatkowych. Od sierpnia osoby do 26 roku życia, które zarabiają mniej niż 85 tys. zł rocznie zwolnione są z podatku dochodowego, natomiast od bieżącego miesiąca stawka podstawowa podatku PIT wynosi 17%, czyli została zmniejszona z 18%. Wpływy z podatku PIT to podstawowe źródło dochodów miast na prawach powiatu, stąd też szacuje się, że w latach 2020-2023 Bydgoszcz będzie musiała wydać na inwestycje nawet o około 400 mln zł mniej.”

 

Przez kolejne tygodnie z ratusza nie wypływały żadne deklaracje, wiadomo było jedynie, że inwestycja może być zagrożona. Kluczową datą stał się tutaj 18 grudnia 2019 roku, gdy radni uchwalili budżet na 2020 rok: ,,Zadowoleni z przebiegu wczorajszej sesji budżetowej Rady Miasta mogą być mieszkańcy Miedzynia, który od wielu lat zabiegają o budowę basenu – zgłoszona przez prezydenta Rafała Bruskiego autopoprawka sprawi, że budowa może ruszyć już w 2020 roku „ - piszemy w artykule pt. ,,Autopoprawka w sprawie Miedzynia”. Dopiero w tym momencie cała machina inwestycyjna ruszyła na dobre.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu