Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDuńskie media o szkoleniu wojskowym młodzieży w bydgoskiej szkole

Duńskie media o szkoleniu wojskowym młodzieży w bydgoskiej szkole

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 październik 2022 06:44

Od tego roku szkolnego do programu nauczania wracają powszechne szkolenia młodzieży ze strzelania. Takie zajęcia w ostatnich latach prowadzone były tylko w szkołach mundurowych, w tym w prywatnym Liceum Akademickim Ogólnokształcącym w Bydgoszczy (związane z Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu). O tej szkole piszę duński portal dr.dk.

Publikację można streścić, iż informuje ona o przywróceniu w polskich szkołach zajęć z podstawowego przygotowania wojskowego. W Polsce, podobnie jak w innych krajach byłego bloku wschodniego takie przeszkolenie prowadzone było właściwie do 2012 roku, oczywiście praktyka pokazuje, że nie zawsze było ono w pełni realizowane, w ostatnich latach dość powszechne było odejście od zajęć na strzelnicy. Jednak wojna za wschodnią granicą Polski sprawiła, że wraca się do szkolenia. Oczywiście najbliższe miesiące pokażą na ile będą one sprawnie prowadzone.

 

Portal dr.dk wskazuje, że w bydgoskiej szkole (Liceum Akademickie Ogólnokształcące) takie szkolenia już prowadzono w roku poprzednim. Wypowiada się do tego medium instruktor z tej placówki Tomasz Krajewski.

 

Krajewski był w przeszłości (tego akurat w duńskim medium się nie pisze) II Plutonu Polskiego podczas misji EULEX w Kosowie, prowadził też później szkolenia dla policjantów, a nawet dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Uczennica rozmawiająca z duńskim portalem przyznaje, że liczy, iż nie będzie brała udziału w wojnie, ale dobrze być przygotowanym na taką okoliczność.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu