Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKonsul honorowy Węgier z wysokim odznaczeniem państwowym

Konsul honorowy Węgier z wysokim odznaczeniem państwowym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 17 październik 2022 17:52
Konsul honorowy Węgier z wysokim odznaczeniem państwowym Fot: Ambasada Węgier w Polsce

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi nadało węgierskie państwo Markowi Pietrzakowi, konsulowi honorowemu Węgier w Bydgoszczy. Jest to dowód uznania za propagowanie inicjatyw polsko-węgierskich przez wiele lat. Uroczystość nadania orderu miała miejsce w ambasadzie w Warszawie.

Konsulat honorowy Węgier w Bydgoszczy powołany został w 2013 roku, od tego momentu funkcję konsula honorowego pełni bydgoski przedsiębiorca Marek Pietrzak. Przez te lata w Bydgoszczy odbyło się wiele wydarzeń polsko-węgierskich, począwszy od niemal corocznych festiwali Polsko-Węgierskich organizowanych we współpracy z Biblioteką UKW, przez wydawanie kolejnych edycji wina dyplomatycznego Bydgostia Consular – każda premiera wina to też okazja do spotkań polsko-węgierskich. W ostatnich latach przy Moście Staromiejskim usadowiono też rzeźbę Flisaka Czakiego, dla podkreślenia tego, iż autor pierwszej koncepcji budowy Kanału Bydgoskiego Florian Czaki był z pochodzenia Węgrem, tę inicjatywę sfinansował zresztą węgierski rząd. Trudno zliczyć też ile razy przez te ostatnie lata Bydgoszcz gościła ambasadorów węgierskich.

 

Krzyż Kawalerski to V klasa Orderu Zasługi, do 2012 roku najwyższego orderu państwowego w Węgrzech (w 2012 roku reaktywowano Order św. Stefana). Laureatami Orderu Zasługi wyższej klasy byli m.in. admirał Miklos Horthy oraz pierwszy prezydent Czech Vaclav Havel

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Bardzo nieliczne zakażenia na COVID-19 w maju (raport)

    Najprawdopodobniej czerwiec to ostatni miesiąc w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W maju mamy potwierdzone w województwie kujawsko-pomorskim 157 zakażeń, nie ma natomiast żadnych zgonów. Znaczny spadek liczby zakażeń może wynikać ze zmniejszenia liczby testów, ale też wszystko wskazuje na to, że przy takim stopniu odporności społecznej wirus rozpowszechnia się dużo wolniej.

    Etykiety: covid19
  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

Wiadomości z regionu