Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLuterańska fara znajdowała się w miejscu dzisiejszej hali targowej

Luterańska fara znajdowała się w miejscu dzisiejszej hali targowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 październik 2022 17:41
Zachowana grafika przedstawiająca farę Zachowana grafika przedstawiająca farę

W ciągu dzisiejszej ulicy Teofila Magdzińskiego dobre sto lat temu znajdowała się fara luterańska, która obejmowała też obszar dzisiejszej hali targowej. Podczas prowadzonych latem prac archeologicznych (przy okazji inwestycji retencyjnych) natrafiono na jej fundamenty. Warto przyjrzeć się bliżej dziejom tej świątyni.

Budowa fary prowadzona była w latach 1784-1787, czyli kilka lat po włączeniu Bydgoszczy do Prus. Zresztą jej budowa wynikała wprost z dekretu króla Prus Fryderyka II. Niemiecki plan kolonizacji ludnościowej Bydgoszczy opierał m.in. na promowaniu wyznań protestanckich, w tym luteranizmu. Konsekracja świątyni miała miejsce 21 stycznia 1787 roku, była to uroczystość nie tylko religijna, ale miała także charakter państwowy.

 

 

Obiekt był najprawdopodobniej fuszerką, bowiem już w 1829 roku przeszedł gruntowny remont z uwagi na zagrożenie zawaleniem. Po kolejnych przebudowach budynek służył celom sakralnym, na początku XX wieku ponownie rozgorzały dyskusję o jego stanie technicznym, jednocześnie szukano przebicia do dzisiejszego Placu Kościeleckich, co doprowadziło do powstania dzisiejszej ulicy Magdzińskiego, jednocześnie fara protestancka została rozebrana w 1903 roku. Rok później rozpoczęła się budowa hali targowej.

 

Warte obejrzenia

  • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

    Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu