Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOpera Nova zmienia repertuar – znana rosyjska sztuka odwołana i zastąpiona polską

Opera Nova zmienia repertuar – znana rosyjska sztuka odwołana i zastąpiona polską

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 październik 2022 12:37

W okresie przed Bożym Narodzeniem w bydgoskiej operze prezentowany był często ,,Dziadek do orzechów” rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Taki plan był też na ten rok, ale ostatnie wydarzenia, gdy Rosjanie rakietami ostrzeliwują budynki cywilne sprawiły, że dyrekcja Opery Nova postanowiła odwołać te spektakle, zamiast tego proponując ,,Alicję w krainie czarów”w polskiej aranżacji Przemysława Zycha.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że trudno wiązać zmarłego pod koniec XIX wieku kompozytora z działaniami reżimu Władymira Putina, ale z punktu widzenia Ukraińców może być to ważny symbol. W czerwcu prezentowaliśmy na Portalu Kujawskim wywiad z Artemem Riasą, społecznikiem z Krzemieńczuka, który dąży do dekolonizacji przestrzeni publicznej w swoim mieście, tutaj pojawił się pomysł, aby nazwać jedną z ulic ulicą Bydgoską. Jak wyjaśniał nam Riasa, chodzi np. aby pozbawić patronatu pisarza Puszkina - Za lata okupacji Imperium Rosyjskiego, potem Rosji sowieckiej, gdy tzw. ,,bracia” narzucili nam patronów ulic ze swojego grona bohaterów, czasem kompletnie nie związanych z naszymi ziemiami, niekiedy byli to ukranoinofobscy bohaterowie. Historyk Wachtang Kipiani pisze: ,,Puszkin (rosyjski poeta) jest symbolem, którym Imperium Rosyjskie i ZSRR oznaczyły terytorium, na którym sprawowały swoją władzę. Tubylcy mieli czuć się gorsi od wielkiej kultury imperialnej.

 

Podobny odbiór na Ukrainie może mieć kompozytor Czajkowski. W szczególności, że studenci Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy, której patronem jest Piotr Czajkowski domagają się jego zmiany, wstępną aprobatę wyraził dla tej inicjatywy minister kultury.

 

Widzów, którzy zakupili bilety na odwołane spektakle prosimy o kontakt z Działem Promocji i Obsługi Widzów – tel. 52 325 15 55, 52 325 16 31, 52 325 16 32. Osoby, które kupiły bilety na "Dziadka do orzechów" online, otrzymają automatyczny zwrot pieniędzy w ciągu maksymalnie 30 dni. Nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań – informuje Opera Nova.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu