Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZłotowski: Prace nad rewizją sieci TEN-T nabierają tempa w Parlamencie Europejskim

Złotowski: Prace nad rewizją sieci TEN-T nabierają tempa w Parlamencie Europejskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 10 październik 2022 12:08

W najbliższych tygodniach Komisja Petycji (PETI) Parlamentu Europejskiego powinna zaopiniować petycję w sprawie umieszczenia Bydgoszczy w sieci bazowej TEN-T – komunikuje europoseł Kosma Złotowski, w czasie II Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku, które rozpoczęło się o godzinie 11:00 w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. W czasie konferencji sporo uwagi poświęca się rewizji sieci TEN-T planowanej na przyszły rok i staraniom oddolnym o uwzględnienie w sieci bazowej bydgoskiego węzła.

 

- Prace nad rewizją sieci TEN-T nabierają tempa także w Parlamencie Europejskim i niedługo zobaczymy pierwszą wersję raportu komisji TRAN – mówił europoseł Kosma Złotowski, który brał udział w konferencji zdalnie, z uwagi na obowiązki w Parlamencie Europejskim. Złotowski wspomina, że dużo uwagi poświęca się w komisji TRAN elementom wschodnich korytarzy i umieszczenia w europejskiej sieci w przyszłości Ukrainy - Efektywna komunikacja, a zwłaszcza transport towarowy to kluczowy element budowania dobrobytu i pogłębiania integracji gospodarczej.

 

Sieć TEN-T funkcjonuje od 2013 roku, jedynym węzłem z województwa kujawsko-pomorskiego w niej jest Bydgoszcz, ujęta w sieci kompleksowej z planem wdrażania do 2050 roku. Jądrem, czy inaczej mówiąc kręgosłupem sieci TEN-T ma być jednak sieć bazowa (z angielskiego Core Network), która ma zostać wdrożona w pierwszej kolejności już do 2030 roku, zatem na jej rozwój będzie kładziony główny nacisk inwestycyjny w najbliższych latach, stąd też postulat, aby w toczących się w Europie obecnie dyskusji nad rewizją sieci TEN-T, ująć Bydgoszcz w sieci bazowej. Z inicjatywy Nowego Bursztynowego Szlaku pod koniec marca zgłoszono do Parlamentu Europejskiego petycję, którą poparły m.in.: Sejmik Województwa, Rada Miasta Bydgoszczy, samorządy Solca Kujawskiego, Powiatu Bydgoskiego i Nowej Wsi Wielkiej, a takż Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk (skupiający większość polskich województw).

 

- Ten projekt nie ma barw politycznych i każdy głos, apel czy analiza, które wspierają ten postulat powinny być potraktowane z najwyższą uwagą – podkreśla europoseł Kosma Złotowski - Petycja została pomyślnie złożona i zarejestrowana. Jako koordynato grupy EKR w komisji petycji już skierowałem wniosek, aby w trybie pilnym została ona zaopiniowana i omówiona na najbliższym posiedzeniu naszej komisji. Żeby to się udało potrzebne będzie wsparcie wszystkich sił obecnych w Parlamencie Europejskim, liczę tutaj także na państwa wsparcie.


Główny argument jaki podniesiono w petycji, to nawiązanie do analiz potoków planowanego terminalu Bydgoszcz-Emilianowo, który w 2029 roku ma przekroczyć 1,1 mln ton przeładunków rocznie. Zgodnie z rozporządzeniem unijnym o TEN-T węzły sieci bazowej powinny mieć do 2030 roku przynajmniej 800 tys. ton przeładunków, bydgoski terminal w okolicach 2031 roku może przekroczyć nawet 1,5 mln ton, czyli przebić ten wymóg blisko dwukrotnie.

 

- Ten projekt ma strategiczne znaczenie dla naszego regionu i powinien łączyć wszystkie środowiska. Lista sygnatariuszy petycji pokazuje, że jest to możliwe – podkreślił Złotowski.

 

Innym prelegentem w temacie rewizji TEN-T na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku jest wicedyrektor Departamentu Strategii Transportu w Ministerstwie Infrastruktury Jakub Siwiński, który opowiada o działaniach podejmowanych przez polski rząd.

 

W programie dzisiejszej konferencji znajduje się także prezentacja koncepcji Parku Przemysłowego Emilianowo, wystąpienia przedstawicieli portów w Gdyni i Koprze oraz prezentacja przygotowań do budowy terminalu Bydgoszcz-Emilianowo.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu