Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW najmniejszej księgarni w Polsce odbyła się Noc Księgarni

W najmniejszej księgarni w Polsce odbyła się Noc Księgarni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 październik 2022 15:51

Ma zaledwie kilka metrów kwadratowych, ale goszczą w niej autorzy książek – w Lisim Ogonie Justyna Tessa obok swojej działalności firmowej prowadzi również księgarnie, która jest ewenementem w skali Polski. W piątek i w sobotę gościła Noc Księgarni, która była okazją dla pasjonatów książki do podyskutowania o książkach.

Księgarnia znajduje się przy ulicy Bydgoskiej (przedłużenie bydgoskiej ulicy Nakielskiej) na terenie gminy Białe Błota, jeszcze po zachodniej stronie drogi ekspresowej S-5 - Jest to księgarnia najmniejsza metrażowo w Polsce, z tego co mi wiadomo jedyna na wsi i jest to jak najbardziej prawdziwa księgarnia – opowiada nam Justyna Tessa - Nie znajdziecie tu państwo wszystkiego co można kupić w sklepach z książkami. Jest to księgarnia kameralna i autorstwa, można tu kupić książki, które sama polecam, znam, o których mogę dużo opowiadać.

 

W progach tej kameralnej księgarni gościło już kilku autorów, chociażby Mariusz Szczygieł, w przeszłości zastępca szefa ,,Dużego Formatu” dystrybuowanego w Gazecie Wyborczej, który ma spory dorobek w książkach reportażowych, w 2011 roku wydał zbiór reportaży ,,Nie ma”, w której rozmawiał z czeską poetką, ukraińskim żołnierzem, polską księgową, czy izraelską pisarką. To dzieło spotkało się z kilkoma nagrodami ,,Nike”, w tym Nike Czytelników 25-lecia - Przyznam, że opadła mi trochę szczęka kiedy zapytał czy może przyjechać – opowiada o spotkaniu z pisarzem Tessa.

 

W Lisim Ogonie gościła też reportażystka Ilona Wiśniewska skupiająca się na problemach Skandynawii oraz Ezo Oneir.

 

 

 

Rozpoczynająca się w piątek Noc Księgarni spotkała się ze sporym zainteresowaniem gości, nie była to co prawda impreza masowa, ale spotkanie w miłej atmosferze. Justyna Tessa rozpoczęła je od postawienia pytania jakie książki znajdujące się poza kanonem lektur powinny znaleźć się w szkołach - Jakie książki, które chcielibyśmy, aby dzieci omawiały w szkole. Są takie książki, które możemy czytać z nimi w domu, ale są też takie tematy, które lepiej omawia się w grupie rówieśniczej lub w danej grupie rówieśniczej powstaje problem, które trzeba rozwiązać i można próbować rozwiązać przez lekturę.

 

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu