Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSejm odrzucił poprawki Senatu, które wykreślały lex Biziel. Posłowie z regionu jednomyślni

Sejm odrzucił poprawki Senatu, które wykreślały lex Biziel. Posłowie z regionu jednomyślni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 październik 2022 18:46

W czwartek relacjonowaliśmy debatę w Senacie w sprawie zapisów lex Biziel w ustawie o diagnostach laboratoryjnych. Senat większością głosów wniósł o wykreślenie tych zapisów, podnosząc iż narusza to konstytucyjne zasady tworzenia prawa. W piątek stanowiskiem Senatu zajął się Sejm RP, który w stosunku 246 za, do 190 przeciw odrzucił w tym zakresie stanowisko Senatu. Oznacza to, że zapisy lex Biziel ostatecznie pozostają. Po pracach w parlamencie ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy, do ostatecznego jej podpisania.

Wyjaśniając skrótowo o co chodzi z tym lex Biziel. W czasie prac nad ustawą o diagnostach laboratoryjnych rząd zgłosił poprawkę, która uniemożliwia rektorom uczelni medycznych likwidowanie placówek służby zdrowia m.in. szpitali, bez zgody ministra zdrowia oraz ministra szkolnictwa wyższego. W parlamencie wszyscy wprost wiedzą, że te zapisy powstały, aby zablokować likwidację szpitala Biziela w Bydgoszczy, do czego dąży rektor UMK w Toruniu, któremu bydgoskie szpitale uniwersyteckie podlegają.

 

Sejm na plenarnym posiedzeniu głosował odrzucenie stanowiska Senatu przed godziną 18, co poparł cały klub Prawa i Sprawiedliwości oraz pojedynczy posłowie z KO (czwórka parlamentarzystów z okręgu bydgoskiego), 7 posłów Lewicy (obok Krzysztofa Gawkowskiego i Jana Szopińskiego także lider Razem Andrian Zandberg oraz bywające w Bydgoszczy posłanki jak Paulina Matysiak, Marcelina Zawisza i Magdalena Biejat), poseł Sośnierz z Konfederacji oraz dwójka posłów Kukiz15. Pozostali parlamentarzyści byli przeciwko, czyli za utrzymaniem stanowiska Senatu, jedynie klub Konfederacji poza wspomnianym posłem Sośnierzem wstrzymał się od głosu.

 

Na posiedzeniu plenarnym głosowano bez dyskusji. Do krótkiej wymiany zdań doszło natomiast przed południem na Komisji Zdrowia. Poseł Koalicji Obywatelskiej Hardie-Douglas przytoczył argumentację Biura Legislacyjnego Senatu, że zapisy lex Biziel mają być niekonstytucyjne (pojawiły się dopiero w II czytaniu, czyli nie odbył się pełen proces legislacyjny) - Ogranicza, zupełnie niepotrzebnie, dla jednej incydentalnej sprawy w Bydgoszczy, ogranicza autonomię uczelni – oceniał parlamentarzysta.

 

Polemizował z nim przewodniczący komisji, bydgoski poseł Tomasz Latos - To nie jest kwestia incydentalna, to jest kwestia tego, że proszę sobie wyobrazić, że aby zlikwidować przychodnię w małej gminie potrzebna jest uchwała Rady Gminy, potrzebna jest dyskusja, a tutaj jedna osoba może zlikwidować olbrzymi tysiącłóżkowy szpital uniwersytecki i nikomu nic do tego.

 

Wśród posłów opozycji, którzy głosowali za lex Biziel była posłana Magdalena Łośko z Inowrocławia, która uważa, że to jednak długofalowo problemu nie rozwiąże - przegłosowana poprawka nie rozwiązuje problemu – ocenia Łośko, która uważa, że trzeba podjąć działania na rzecz zwiększenia wyceny świadczeń medycznych przez NFZ, co poprawi sytuację wszystkich szpitali. Łośko zachęca lokalnych posłów PiS-u do wsparcia jej starań.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu