Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzypomnienie I Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku przed II edycją

Przypomnienie I Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku przed II edycją

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 październik 2022 08:59

W poniedziałek 10 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbędzie się II Bydgoskie Forum Bursztynowego Szlaku, przed tym wydarzeniem wróćmy do I Forum z października 2021 roku, do jego najważniejszych konkluzji wraz z analizą tego co nowego może wnieść II Forum.

Na pewno dość istotne były wypowiedzi prezesa spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo Pawła Bukowskiego, który mówił o potencjalnych korzyściach dla Bydgoszczy i regionu z planowanego terminalu - Jedna złotówka zainwestowana daje 22 zł zysku – podkreślał, opierając się o analizę opracowaną w ramach unijnego projektu COMBINE - Korzyści z budowy terminala przez 30 najbliższych lat w Emilianowie to jest od 14 do prawie 17 mld zł. Ani CUPT, ani opracowanie nie zwróciło uwagi na kolejne korzyści, które wymieniam, czyli rozwój obszarów.

 

Dzisiaj, rok po tej wypowiedzi, można formułować ocenę, że są to dane już nieaktualne, bowiem potencjał rośnie tutaj bardzo dynamiczne. Tamte szacunki opierały się na tym, że po ostatecznej rozbudowie terminalu przeładunki nieznacznie przekroczą milion ton rocznie, Opracowane na początku roku studium przygotowawcze dla terminalu Bydgoszcz Emilianowo wskazuj już, że milion ton powinniśmy przekroczyć jeszcze przed 2030 rokiem i przez kolejne lata dynamicznie rosnąć do granicy nawet 3 mln ton. Pokazuje to już teraz, że przedstawione przed rokiem przez Bukowskiego korzyści będą znacznie większe. Jeżeli porty morskie w Gdańsku i w Gdyni będą się dalej dynamicznie rozwijać, to rykoszetem powinna zyskać na tym też Bydgoszcz, stąd też robione w przyszłości analizy być może wykażą jeszcze wyższe przeładunki. Trzeba też zauważyć, że cały czas nie mówimy o potencjale jaki może mieć port w Elblągu po przekopie Mierzei Wieślanej.

 

Więcej zapewne powie o tym prezes Paweł Bukowski już w poniedziałek na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku. W dyskusji udział wezmą także przedstawiciele portu morskiego w Gdyni oraz portu w Koprze. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprezentuje koncepcję nowego Parku Przemysłowego Emilianowo.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu