Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Zielonce chcą otworzyć kopalnie piasków kwarcowych

W Zielonce chcą otworzyć kopalnie piasków kwarcowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 09 październik 2022 00:14

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową zezwalającą na wydobywanie piasków kwarcowych obszarze leśnym liczącym blisko 15 hektarów. Piaski kwarcowe mają duże zastosowanie w przemyśle począwszy od produkcji szkła, po tworzenie form przemysłowych i betonów komórkowych. Decyzja RDOŚ oznacza, że inwestor będzie mógł prowadzić wydobycie.

Zielonka uznawana jest za złoże piasków kwarcowych, historia jego wydobycia sięga 1962 roku. Z danych Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że złoże posiada 700 tys. metrów sześciennych piasku. Ostatnia koncesja na wydobycie obowiązująca w Zielonce wygasła w kwietniu 2020 roku. Teraz wydobycie miałoby się odbywać w innym miejscu.

 

Starania się inwestora o zgodę na wydobycie budziło nieufność ze strony części mieszkańców. Obawiają się oni wyschnięcia studni i ujęć wody. Ten aspekt RDOŚ musiał wziąć pod uwagę w swojej decyzji, stąd też pozytywna opinia może świadczyć, że specjalnego zagrożenia środowiskowego nie ma.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu