Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzym ma być Park Przemysłowy Emilianowo?

Czym ma być Park Przemysłowy Emilianowo?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 październik 2022 00:37

Na temat inicjatywy budowy wokół terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo za dużo się oficjalnie nie mówi, temat jednak w branżowych rozmowach jest obecny, pojawił się też się przy okazji obrad samorządów, ale do tej pory większego rozgłosu nie zdobył. W projekt mocno zaangażować chce się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która pierwszą szerszą prezentację tej inicjatywy planuje w poniedziałek na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku, które odbędzie się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

To, że planuje się budowę tego terminalu, powstała już spółka celowa sprawia, że inwestorzy z większym zainteresowaniem patrzą na Bydgoszcz. Zauważyły to już firmy doradcze, chociażby w raporcie firmy Cresa wskazano, że Emialinowo już teraz przyciąga inwestorów, w szczególności z branży magazynowej. Czym będzie bliżej realizacji tereminalu, tym to zainteresowanie będzie większe, stąd też nie powinno nikogo dziwić, że szuka się nowych terenów inwestycyjnych.

 

O tym, że są plany stworzenia wokół terminalu nowego parku przemysłowego mówił już chociażby w kwietniu na sesji Rady Miasta Bydgoszczy prezes spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilinowo Paweł Bukowski. Padły nawet pewne liczby, aby zacząć od 400 hektarów, a docelowo rozważyć nawet tysiąc hektarów. Mowa o terenach położnych na terenie Bydgoszczy, Solca Kujawskiego oraz w największej części Nowej Wsi Wielkiej. Wcześniej dyskutowano też o tym na jednej z Komisji Sejmiku Województwa.

 

Jeden z materiałów z tamtej komisji o potencjalnej lokalizacji nowego parku przemysłowego:


 

Park Przemysłowy Emilianowo w praktyce byłby zatem przedłużeniem Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

 

Potencjał tego parku tworzyłby nie tylko terminal, ale też położenie przy drodze ekspresowej S-10. O tym jakie są plany na węzeł S-10 Emilianowo powie na poniedziałkowym II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKiA Sebastian Borowiak.

 

Więcej o Forum:

https://bursztynowyszlak.eu/index.php/2022/09/10/zapowiedz-ii-bydgoskie-forum-bursztynowego-szlaku/

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu