Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSenat przeciwko lex Biziel. Teraz ustawa wróci do Sejmu

Senat przeciwko lex Biziel. Teraz ustawa wróci do Sejmu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 06 październik 2022 16:30
Wiceminsiter Bromber w debacie Wiceminsiter Bromber w debacie Fot: Tomasz Ozdoba / KS

W stosunku 53 za i 43 przeciw Senat RP usunął z przyjętej przez Sejm ustawy o diagnostyce laboratoryjnej zapisy, które ograniczają prawa rektorów uczelni medycznych do przekształcania i likwidowania szpitali. Te zapisy nazywamy lex Biziel, bowiem nawet wiceminister zdrowia przyznał, że przyczyną wprowadzenia tych zapisów są plany rektora UMK wobec bydgoskiego szpitala Biziela. Teraz projektem ponownie zajmie się Sejm RP, który może go odrzucić.

Odrzucenie tych zapisów było możliwe dzięki głosowaniu niemal całej opozycji za takim rozwiązaniem. Z klubu Koalicji Obywatelskiej wyłamali się tylko senator bydgoski Andrzej Kobiak i inowrocławski Krzysztof Brejza, którzy chcieli pozostawienia zapisów lex Biziel. Prawie cały PiS głosował natomiast za lex Biziel - za wykreśleniem zapisów głosowali jedynie senatorowie Bogusława Orzechowska i Wiesław Dobkowski. PiS ma jednak w Senacie mniejszość.

 

W debacie opozycja zarzuca niekonstytucyjność, a minister rektorowi UMK brak dobrej woli

- Gdyby druga strona wyrażała większą inicjatywę do dyskusji, to myślę, że co do zasady można by osiągnąć inny consensus – mówił przed południem w debacie senackiej wiceminister Piotr Bromber, wspominając, że w czerwcu odbyła się specjalna sejmowa Komisja Zdrowia o sytuacji bydgoskich szpitali, którą zignorowały władze toruńskiego UMK. Rektor UMK nie chciał też rozmawiać z bydgoskimi radnymi - Ogólna konkluzja tej komisji była taka, że wprowadzamy tak ważne zmiany, bez dyskusji z interesariuszami – wskazywał wiceminister Bromber - Wydaje się, że jedyna możliwość zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców = mówił o motywach rządu umieszczenia tych zapisów.

 

Zdaniem Biura Legislacyjnego Senatu zapisy mające uniemożliwić rektorom, w tym wypadku rektorowi UMK, samodzielne decydowanie o likwidacji szpitali, naruszają Konstytucję, bowiem nie przeprowadzono tutaj całego trzyczytaniowego procesu legislacyjnego. Zapisy te wprowadzono bowiem dopiero w formie poprawki w drugim czytaniu, właściwie w tym samym dniu, co Sejm ostatecznie ustawę przyjął - Wprowadzono do ustawy w sposób niekonstytutcyjny w drugim czytaniu – ocenił sprawozdawca senackiej Komisji Zdrowia senator Wojciech Konieczny - To w sposób drastyczny odbiega od całego tematu ustawy.

 

Szerzej debatę senacką nad tym punktem relacjonujemy: Wiceminister zdrowia: Gdyby władze UMK chciały dyskutować, to nie trzeba by ograniczać ich kompetencji

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu