Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy kultura biznesowa niszczy tradycje akademickie? Rektor UKW nie ma wątpliwości

Czy kultura biznesowa niszczy tradycje akademickie? Rektor UKW nie ma wątpliwości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 05 październik 2022 11:43

We wtorek rok akademicki 2022/2023 zainaugurował uroczyście Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W przemówieniu otwierającym rektor prof. Jacek Woźny odniósł się do felietonu uznanych naukowców, konfrontując ich obserwacje z tym co dzieje się na UKW.

Ostatnie lata na pewno znacznie zmieniły postrzeganie studiowania, w czasie pandemii bowiem wdrożono elementy nauczania zdalnego, które pozostaną zapewne z nami już na zawsze, chociażby w przypadku niektórych wykładów. Nauka na odległość uderzyła też w funkcjonowanie kultury akademickiej, gdzie spotykanie się w sali wykładowej było ważnym elementem.

 

- Kumulacjach tych zewnętrznych czynników silnie wpłynęła na stabilne dotąd życie uniwersyteckie i naukę akademicką. Profesor Tadeusiewicz, kilkukrotny rektor AGH w Krakowie, wybitna postać i profesor Sztompka stwierdzili, że nastąpiła transformacja nauki akademickiej w naukę postakademicką, czemu towarzyszy erozja jej wiarygodności – mówił rektor UKW prof. Jacek Woźny - W nauce akademickiej bardzo ważną rolę odgrywała kultura akademicka – opierała się ona etosie naukowym i autonomii. Etos nakazywał naukowcom wytrwałe i uczciwe odkrywanie praw naukowych, a gdy zostały one odkryte ich odważne głoszenie.


Rektor Woźny wskazuje, że takie zasady funkcjonowały przez wieki - Tak funkcjonowało to przez stulecia, dlatego nauka tak bardzo przyczyniała się do awansu cywilizacyjnego całej ludzkości, a jednocześnie cieszyła się jej zaufaniem. Niestety to się popsuło – prof. Sztomkpa twierdzi, a prof. Tadeusiewicz się z nim zgadza, że współczesne uczelnie i instytuty naukowe zamiast kultywować kulturę akademicką przyjmują często kulturę korporacyjną, najwyżej ceniącą efektywność i produktywność, przesiąkają również kulturą administracyjną afirmującym formalności i audyt. Wdziera się do tych świątyń nauk kultura biznesowa, gdzie dominuje kalkulacja i zysk.


Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zadał ważne pytanie - Czy uda się kiedyś odbudować kiedyś naukę akademicką? Prof. Tadeusiewicz jest optymistą i twierdzi, że tak.


Zdaniem rektora Woźnego największe bydgoskie uczelnie swoimi działaniami mogą się przyczyniać do odbudowy kultury, która miała zostać poddana erozji - Osiągnięcia uzyskane w minionym roku akademickim przez pracowników największych bydgoskich uczelni publicznych dowodzą według mnie, że jest to możliwe dzięki wszechstronnemu rozwojowi i wzajemnemu poszanowaniu.

 

Prof. Woźny mówił o szeregach osiągnięć naukowców z UKW z minionego roku, w sposób szczególny o nagrodach za wynalazki na targach międzynarodowych, a takowe przyznawano im nawet w Japonii. Rektor mówił też o rozwijającej się jakości badań i uprawnień uczelni do nadawania tytułów, a także o szeregu konferencji organizowanych przez uczelnie. To wszystko ma przyczyniać się do nadziei, że uda się odbudować tradycyjną naukę akademicką.

 

Dzisiaj (5 października) swój rok akademicki uroczyście inauguruje Politechnika Bydgoska.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu