Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomoc z Bydgoszczy do Czerkas i Krzemieńczuka wciąż płynie

Pomoc z Bydgoszczy do Czerkas i Krzemieńczuka wciąż płynie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 06 październik 2022 06:50

Entuzjazm, który pamiętaliśmy z lutego i marca, gdy Polacy organizowali pomoc humanitarną dla Ukrainy już znacznie opadł, nie oznacza to jednak, że tej pomocy nie ma. Chociażby w poniedziałek do Krzemieńczuka, miasta partnerskiego Bydgoszczy na Ukrainie, dotarł w pełni zapakowany tir.

Krzemieńczuk nie znajduje się na linii frontu, choć pamiętać powinniśmy o ataku rakietowym na centrum handlowe w tym mieście jakiego dopuścili się w czerwcu Rosjanie, to jednak to miasto przyjęło dziesiątki tysięcy, a może i więcej uchodźców ze wschodniej części kraju, gdzie działania wojenne wymusiły ewakuację ludności. Krzemieńczuk i Czerkasy zatem borykają się z wyzwaniami związanymi z zapewnieniem warunków bytowych dla ewakuowanych z linii frontu. Stąd też bardzo ważna jest pomoc społeczności międzynarodowej.

 

3 października związany z Krzemieńczukiem portal kg.ua poinformował o kolejnej dostawie pomocy humanitarnej z Bydgoszczy. Są to przede wszystkim artykuły żywnościowe, produkty higieniczne, czy odzież. Podobną pomoc uzyskują z Bydgoszczy też Czerkasy.

 

W Bydgoszczy działają sklepy społeczne

Wielu Ukraińców przebywa wciąż w Bydgoszczy, część z nich posiada jakiekolwiek warunki bytowe dzięki prowadzonym sklepom społecznym, gdzie mogą uzyskać bezpłatnie żywność czy odzież. Prowadzący takie sklepy społecznie stoją przed trudnym wyzwaniem pozyskiwania artykułów, z uwagi na to, że społeczny entuzjazm do niesienia pomocy znacznie opadł.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu