Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZrewitalizowany skwer upamiętnia wybitnego lekarza

Zrewitalizowany skwer upamiętnia wybitnego lekarza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 01 październik 2022 13:02
Zrewitalizowany skwer upamiętnia wybitnego lekarza Fot: UMB

Profesor Józef Kałużny to legenda polskiej okulistyki, a także osoba oddana Bydgoszczy, co nie zawsze jest ekspoowane. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce wykonał wszczepienie sztucznych soczewek tylnokomorowych po usunięciu zaćmy, natomiast w 2000 roku polscy okuliści pod jego wodzą jako pierwsi na świecie zastosowali koherencyjną tomografię optyczną. Reprezentował Polskę w Europejskiej Radzie Okulistyki oraz w Radzie Towarzystw Medycznych w Brukseli.

W piątek odbyła się uroczystość otwarcia zrewitalizowanego skweru im. prof. Józefa Kałużnego, który znajduje się w kwadracie pomiędzy ulicami Królowej Jadwigi, Focha oraz Grottgera. Ta przestrzeń miasta od dawna wołała o rewitalizację, punktem przełomowym okazało się nadanie imienia prof. Kałużnego temu skwerowi przez radnych.

 

- Dzisiaj szczególny dzień otwarcia skweru im. prof. Józefa Kałużnego po rewitalizacji. Wierzymy, że miejsce to, stanie się celem częstych spacerów bydgoszczan, którzy odpoczywając w otoczeniu zieleni będą mogli przy okazji jeszcze lepiej poznać sylwetkę tego niezwykłego, do końca oddanemu swojemu powołaniu i swoim pacjentom lekarza – mówił podczas otwarcia wiceprezydent Sztybel.

 

Profesora na skwerze upamiętnia tablica pamiątkowa, w tym roku stanie też pomnik przedstawiający anatomię oka. Otwarcie skweru zbiegło się z okulistyczną Konferencją Naukowo-Szkoleniową OCT, która odbywa się w Bydgoszczy, na której również uczczono postać prof. Kałużnego.

 

 

Służył Bydgoszczy

Naukowo prof. Józef Kałużny związany był najbardziej z bydgoską Akademią Muzyczną, która później znalazła się w strukturach UMK. Przed dobrą dekadą angażował się w tworzenie stowarzyszenia Metropolia Bydgoska, chcąc pokazać, że Bydgoszcz posiada potencjał metropolitalny, do którego nie potrzebny jest Toruń. Przypomnijmy, że właśnie w tamtym okresie doszło w Bydgoszczy do zmiany mentalności, odejścia od lansowanej wcześniej koncepcji Dwumiasta, na rzecz budowania metropolii, w której centrum znajdzie się Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu