Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni po raz kolejny pokazali, że potrafią kłócić się o pierdoły, a przy tej okazji wygadują głupoty (komentarz)

Radni po raz kolejny pokazali, że potrafią kłócić się o pierdoły, a przy tej okazji wygadują głupoty (komentarz)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 30 wrzesień 2022 00:08

W środę na sesji Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła apel do marszałka Senatu (a zarazem do senatorów) o szybkie zajęcie się ustawą o diagnostach laboratoryjnych, której zapisy mają też zakazać likwidowania szpitali uniwersyteckich bez zgody dwóch ministrów. To odpowiedź na plany rektora UMK wobec bydgoskich szpitali. Radni zaapelowali też o szybkie zajęcie się inicjatywą utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

 

Wydawało się, że są to dla bydgoskich polityków sprawy na tyle oczywiste, że nie będzie tutaj żadnego sporu i wszyscy jednomyślnie zagłosują. Bydgoscy radni potrafią jednak zaskakiwać.

 

Z inicjatywą przyjęcia apelu do Senatu o szybkie zajęcie się ustawą o diagnostach, którą dwa tygodnie temu uchwalił Sejm (ostatnio ten punkt znalazł się w programie najbliższego posiedzenia Senatu, zatem Senat się nim zajmie) wyszli radni Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy postanowili rozszerzyć o zaapelowanie do parlamentu również o zajęcie się tematem utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Oba tematy w jakimś stopniu się łączą, bowiem gdyby zrealizowano obywatelską inicjatywę utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, to ta uczelnia dzisiaj zarządzała by bydgoskimi szpitalami a nie toruński uniwersytet.

 

Radni przez kolejne kilkadziesiąt minut toczyli jałowe spory czy dopisywanie tematu Uniwersytetu Medycznego do tego apelu powinno mieć miejsce. Padał tutaj argument o rzekome rozmywanie się. Radnemu Marcinowi Lewandowskiemu wymsknęło się nawet, że utworzenie Uniwersytetu Medycznego nie przyczyni się do zwiększenia kształcenia lekarzy, czym próbował obalić koronny argument jaki od wielu lat bydgoskie środowiska ponad podziałami wyrażają za utworzeniem tej uczelni.

 

Ostatni raz porządek obrad Senatu zmieniany był we wtorek, czyli w momencie gdy radni darli koty było pewne, że Senat RP tym tematem i tak się zajmie na najbliższym posiedzeniu planowanym na 5 i 6 października.

 

Ostatecznie po kłótni radni stanowisko przyjęli bez sprzeciwu – apelując zarówno do Senatu o szybkie procedowanie ustawy o diagnostach, ale też o zajęcie się tematem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jeżeli parlament nie zajmie się tym tematem do końca kadencji, czyli w ciągu mniej więcej równego roku, to ponad 160 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy trafi do kosza. Zważając na to, że sprawa od 7 lat stoi w miejscu, wydawać może się za zasadne upomnienie o tę sprawę.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu