Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW cenach prądu dla Bydgoszczy wciąż wiele niewiadomych

W cenach prądu dla Bydgoszczy wciąż wiele niewiadomych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 29 wrzesień 2022 07:33
W cenach prądu dla Bydgoszczy wciąż wiele niewiadomych Fot: Petr Kovar

Za oświetlenie ulic w tym roku Bydgoszcz zapłaci 14 mln zł, oferta złożona w przetargu przez Enea przewidywała wzrost tych wydatków w przyszłym roku do 58 mln zł, co jest wręcz astronomicznym wzrostem. Przetarg ten został co prawda unieważniony, ale niewyłonienie wykonawcy przed końcem roku może skutkować jeszcze wyższymi stawkami w ramach tzw. taryf rezerwowych.

 

Temat był przedmiotem dyskusji na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Energetyk miasta Tomasz Bońdoś poinformował, że Bydgoska Grupa Zakupowa, czyli Bydgoszcz wraz z gminami ościennymi i spółkami komunalnymi ogłosi przetarg, ale tylko na I półrocze 2023 roku, licząc na lepsze stawki. Bońdoś nie krył jednak obawy, że może się tak zdarzyć, że nie pojawi się żadna oferta w tym przetargu.

 

Inicjatywa Sasina

W weekend Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym kieruje wicepremier Jacek Sasin zapowiedziało zgłoszenie na Radę Ministrów projektu, w którym samorządy mają płacić maksymalnie 618 zł za MWh, co byłoby stawką minimalnie mniejszą niż opłaty Bydgoszczy za prąd w 2022 roku. Jest to jednak na razie projekt, nie wiadomo czy zyska on aprobatę premiera.

 

Zdaniem Tomasza Bońdosia sama koncepcja niesie wiele niewiadomych - Mogą być baseny wyjęte – wskazuje obszar potencjalnej niepewności.

 

- Jest jeden wielki chaos – ocenił sytuację prezydent Rafał Bruski.

 

Bydgoszcz chce być samowystarczalna

Prezydent Rafał Bruski poinformował radnych, że polityka ratusza dąży do tego, aby miasto było wstanie produkować na swoje potrzeby prąd samodzielnie, z odnawialnych źródeł energii. Już dzisiaj w dużej mierze Bydgoszcz jest wstanie wyprodukować sporą część zapotrzebowania czy to z fotowoltaiki na miejskich instytucjach, ale też prąd produkuje spalarnia odpadów ProNatury.  Obecne uwarunkowania prawne nie pozwalają jednak na to, stąd też prezydent wyraził nadzieję, że parlament zmieni w miarę szybko prawo.

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu