Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa obniżce PIT Bydgoszcz może stracić kolejne 70 mln zł

Na obniżce PIT Bydgoszcz może stracić kolejne 70 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 wrzesień 2022 00:58

Jednym z głównych źródeł dochodów samorządów gminnych i powiatowych jest podatek dochodowy (PIT), w ostatnich latach wpływy z tytułu PIT dla Bydgoszczy jednak spadają, wszystko z powodu zmian wprowadzanych przez rząd. Prognozy na rok 2023 wskazują, że tendencja spadkowa się utrzyma.

Z uchwalonej w czerwcu przez radnych wieloletniej perspektywy finansowej prognozowano wpływy z PIT na 2023 rok na poziomie ponad 539 mln zł dla Bydgoszczy. Było jednak już wiadomo, że ta prognoza będzie musiała zostać urealniona, bowiem kilka dni później od 1 lipca stawka podatku PIT spadła z 17% do 12%. Szacunki ile dostanie dany samorząd szacuje Ministerstwo Finansów, pytany przez nas o to skarbnik miasta Piotr Tomaszewski poinformował nas, że prognoza na 2023 rok zakłada 469 mln zł wpływu, czyli o jakieś 70 mln zł mniej niż planowano. W roku bieżącym, według prognoz Bydgoszcz z PIT otrzyma prawie 490,5 mln zł, mamy zatem zapowiedź spadku wpływów.

 

W ubiegłym roku szacowano, że w tym roku Bydgoszcz z PIT uzyska 549 mln zł wpływów, ale podniesienie od 1 stycznia kwoty wolnej od podatku wpłynęło na spadek wartości pobieranego od obywateli podatku.

 

Są też rządowe rekompensaty

Z tytułu podniesienia kwoty wolnej od podatku Bydgoszcz otrzymała 82,5 mln zł rządowej subwencji jako rekompensata (za to, że wpływy wyniosły 490,5 mln zamiast planowanych 549 zł mln zł). Ustawa zakłada, że również w przyszłym roku będzie rekompensata, ale patrząc na kwotę globalną będzie już znacznie niższa – spodziewać możemy się mniej więcej 20-30 mln zł,

 

Jeżeli chodzi o obniżkę podatku PIT z 17% do 12%, która doprowadzi do tego, że w przyszłym roku do budżetu wpłynie zamiast 549 mln zł tylko 469 mln zł. Rząd kilka tygodni temu zapowiedział, że samorządy otrzymają w ramach rekompensaty 13,7 mld zł – to jest kwota globalna do podzielania pomiędzy samorządy – przy czym 7,8 mld ma być podzielone proporcjonalnie między samorządami, natomiast kwota 5,9 mld zł jako wsparcie dla najbiedniejszych samorządów. Bydgoszcz do takowych nie należy.

 

Więcej konkretów będziemy mieli za kilka tygodni, gdy będzie projekt budżetu i dowiemy się jakie dokładnie będą rekompensaty dla Bydgoszczy. Według Związku Miast Polskich działania rządu z lat 2019-2022 zmieniające zasady podatku dochododowego – samorządy tracą łącznie ponad 42,7 mld zł (ta kwota uwzględnia opisaną wcześniej 13,7 mld rekompensatę).

 

Wczoraj informowaliśmy, że agencja ratingowa Fitch oceniła ocenę finansową Bydgoszczy z a- na bbb+. Zdaniem Fitcha rekompensaty rządowe, w stosunku do strat we wpływach PIT dla samorządów, nie są wystarczające - W przypadku gmin ocenianych przez Fitch, dochody PIT stanowiły średnio ponad 25% dochodów ogółem. Naszym zdaniem, przewidziane w nowelizowanej ustawie o dochodach JST subwencje będą niewystarczające by w pełni skompensować spodziewany spadek dochodów z tego tytułu. - czytamy w komunikacie.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu