Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezes IPN w Bydgoszczy przestrzegał przed Niemcami

Prezes IPN w Bydgoszczy przestrzegał przed Niemcami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 25 wrzesień 2022 17:31

Obecnie Polska i Niemcy są członkami NATO, czyli tworzą jeden sojusz wojskowy, zdaniem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego na Niemców powinniśmy uważać, aby nie przysłonili nam żywotnych interesów. Takie sformułowania padły w środę podczas uroczystości odsłonięcia tablicy Wincentyny Teskowej, patronki ulicy przy której znajduje się bydgoska delegatura IPN.

Wincentyna Teskowa wraz ze swoim mężem tworzyli w okresie zaborów Dziennik Bydgoski - Tam zapisano, że dobra współpraca, przyjaźń, między Polską i Niemcami są rzeczą pożądaną, ale ta współpraca i te relacje nie mogą być nacechowane rodzajem naiwności, która przysłoni Polakom ich żywotne, narodowe interesy – odwołuje się do jednej z publikacji prezes IPN Karol Nawrocki - Ten tytuł ,,Dziennika Bydgoskiego” i ten artykuł, ale także nasza dzisiejsza uroczystość woła do nas dzisiaj do nas, że mimo iż minęło 100 lat, minęły kolejne dekady od śmierci pani Wincentyny Teskowej, to historia jest dzisiaj więcej niż przeszłością.

 

Początki Dziennika Bydgoskiego przypadły na okres zaborów, wówczas gazeta ta prezentowała polski punkt widzenia, co spotykało się z szykanami ze strony władz niemieckich. Po powrocie Bydgoszczy do Polski pomiędzy państwami widoczna była rywalizacja, szczególnie Niemcy nie mogli się pogodzić z utratą tych terenów, które stały się jednym z pretekstów do wybuchu II wojny światowej. Na czym dzisiaj miałaby rywalizacja polsko-niemiecka polegać dr Nawrocki już nie wyjaśnił.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu