Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZamiast portu w Solcu Kujawskim na razie planuje się nabrzeże. Wicemarszałek w Gdyni za priorytety główne wskazał Emilianowo i lotnicze Cargo

Zamiast portu w Solcu Kujawskim na razie planuje się nabrzeże. Wicemarszałek w Gdyni za priorytety główne wskazał Emilianowo i lotnicze Cargo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 24 wrzesień 2022 00:48
Zamiast portu w Solcu Kujawskim na razie planuje się nabrzeże. Wicemarszałek w Gdyni za priorytety główne wskazał Emilianowo i lotnicze Cargo Fot: Port Gdynia

W piątek przypadły dokładnie 100-urodziny Portu Morskiego w Gdyni, głównym elementem obchodów tego jubileuszu było IX Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk, o ile w czwartek dyskutowało głównie o wyzwaniach geopolitycznych, przed którymi staje w dobie wojny na Ukrainie polska logistyka, to piątkowe panele poświęcone były planom inwestycyjnym w Polsce. Głównym reprezentantem województwa kujawsko-pomorskiego był wicemarszałek Sławomir Kopyść.

 

Wystąpienie wicemarszałka województwa rozpoczęło się od podkreślenia województwa na zapleczu portów morskich – Dla nas niezwykle ważne jest, abyśmy te atuty wykorzystali dla naszego rozwoju gospodarczego – podkreślał – Od iwelu lat prowadzimy działania, aby dokonać rewizji sieci TEN-T, aby Bydgoszcz stała się węzłem sieci bazowej.

 

Kopyść za priorytety wskazał rozwój lotniczego Cargo na bydgoskim lotnisku, natomiast koncepcję suchego portu w Emilianowie określił jako bardzo ambitne działanie – W Solcu Kujawskim pierwotnie analizowaliśmy budowę platformy multimodalnej, dzisiaj wiedząc, ż żegluga śródlądowa szybko nie ruszy modyfikujemy plany – chcemy utwardzić nabrzeże w Solcu Kujawskim.

 

Kopyść zaznaczył jednak, że plany z nabrzeżem realizowane będą w perspektywie wieloletniej. .

 

- Bardzo nam zależy, aby wykorzystać potencjał lotniska w Bydgoszczy – zaznaczył Kopyść.

 

W innym panelu o Emilianowie wypowiadał się dyrektor Portu Gdynia Maciej Krzesińsi – Emilianowo jest dla nas ważnym projektem –podkreślał -  Dzisiaj porty są generatorem dla biznesu, ale porty są tylko początkiem, dalej muszą być drogi, infrastruktura i terminale..

 

W czasie czwartkowej debaty o tym, że Emilianowo może znacznie wpłynąć na rozwój polskiej infrastruktury mówił też prof. Mirosław Antnowicz, w przeszłości członek zarządu PKP SA.

 

Przedstawicielka PCC Intermodal, prywatnej firmy, która chce zbudować w Zajączkowie obok Tczewa swój terminal intermodalny oceniła, że firma ta Emilianowa nie traktuje jako konkurencji uważając, że potrzeby rynkowe będą na tyle duże, iż oba te terminale będą mogły się utrzymać na rynku.

 

Warte podkreślenia jest, że chyba pierwszy raz na tak dużej konferencji poświęcono Emilianowu tyle uwagi, wskazując tę lokalizację jako jedną z ważniejszych inwestycji dla rozwoju polskiej logistyki.

 

Skandaliczna wypowiedź pracownika marszałka

W ostatnim panelu głos zabrał wicedyrektor w Urzędzie Marszałkowskim Rafał Modrzewski, który w obecności wszystkich gości Forum, także m.in. gości ze Szwecji, stwierdził, że terminal w Emlianowie będzie ,,małym terminalem”.

 

Należy przypomnieć, że ostatnie analizy planowanych potoków przewidują przekroczenie w 2029 roku miliona ton przeładunków rocznie, natomiast w 2031 roku zbliżyć możemy się do 1,5 ton przeładunków.

 

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu