Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA i Orlen będą wspólnie wdrażać technologie wodorowe na kolei

PESA i Orlen będą wspólnie wdrażać technologie wodorowe na kolei

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 wrzesień 2022 18:07
PESA i Orlen będą wspólnie wdrażać technologie wodorowe na kolei foto PESA / Der Blitz​

We wtorek w Berlinie rozpoczęły się pierwsze po pandemii targi kolejowe InnoTrans, dość silnym polskim akcentem na tym wydarzeniu była wspólna prezentacja PESA Bydgoszcz i PKN Orlen, na którą przybył do stolicy Niemiec polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Mija mniej więcej rok jak PESA zaprezentowała publicznie prototyp lokomotywy napędzanej wodorem, jak mówił przed rokiem w Gdańsku minister Andrzej Adamczyk – Jesteśmy drugim państwem na świecie, który posiada lokomotywę o napędzie wodorowym. Przez kolejne miesiące projekt PESA był ulepszany, dzisiaj nazywany jest SM42-6Dn. W Berlinie odbyła się wspólna prezentacja PESA tej lokomotywy z PKN Orlen, który z kolei zaprezentował mobilną stację tankowania wodorem. Oba przedsiębiorstwa chcą bowiem wspólnie wdrażać kolejowe technologie wodorowe u klientów, oferując im kompleksową obsługę w zakresie taboru (PESA) oraz infrastruktury tankującej wodór (Orlen). W tej sprawie na InnoTrans podpisano też porozumienie o współpracy w obecności ministra Andrzeja Adamczyka - Współpraca PESA i PKN Orlen i podpisane właśnie porozumienie to ważny sygnał dla całego rynku kolejowego. Dzięki współpracy dwóch polskich firm przewoźnicy pasażerscy i towarowi mogą inwestować w bezemisyjny, wodorowy tabor, mogą zamawiać pojazdy wraz usługą dostaw wodoru i zapewnieniem infrastruktury do tankowania" - powiedział podczas uroczystości Andrzej Bittel, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury.

 

 

- Lokomotywa, którą w tej chwili prezentujemy na Innotrans, jest już po uruchomieniach i pierwszych jazdach testowych. Po targach przejdzie ostatnie testy homologacyjne na torze w Żmigrodzie, a w pierwszym kwartale przyszłego roku trafi do eksploatacji na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku – zapowiada Krzysztof Zdziarski, prezes PESA - Jednocześnie kontynuujemy prace nad zeroemisyjnymi pojazdami pasażerskimi, które będą mogły być zasilane z trakcji i ogniw wodorowych. Bezemisyjne pojazdy szynowe to jeden z elementów programu „Zielona Pesa” realizowanego w ramach strategii 2026+. Zielona Pesa to nie tylko ekologiczne pojazdy, ale również zmiany w samej firmie, zmierzające do maksymalnego ograniczenia śladu węglowego w procesie produkcji i funkcjonowaniu spółki.

 


foto PESA / Der Blitz​

 

Do Berlina udał się też prezes PKN Orlen Daniel Obajtek - Współpraca z PESA Bydgoszcz to kolejny ważny krok w komercjalizacji tej technologii. Dostrzegamy duży potencjał wodoryzacji transportu szynowego. Wykorzystując go w pełni, realnie przyczynimy się do transformacji polskiej kolei z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Bezpośrednio wpłynie to na wzrost bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu