Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoska Grupa Zakupowa unieważni przetarg na prąd. Nie ma pewności, że nowy przetarg przyniesie lepsze stawki

Bydgoska Grupa Zakupowa unieważni przetarg na prąd. Nie ma pewności, że nowy przetarg przyniesie lepsze stawki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 wrzesień 2022 11:50
Bydgoska Grupa Zakupowa unieważni przetarg na prąd.  Nie ma pewności, że nowy przetarg przyniesie lepsze stawki Fot: Petr Kovar

Blisko 5-6-krotnie więcej płacić musiałaby Bydgoszcz oraz gminy ościenne za energię elektryczną m.in. do oświetlenia ulic czy zasilania tramwajów. - wynikło z ofert złożonych przez Enea w przetargu na cały 2023 rok. Wzrost jest dla samorządowców zaskakujący, ostatecznie postanowiono ten przetarg unieważnić. Prezydent Rafał Bruski piszę do ministra aktywów Jacka Sasina z prośbą o nadzór na tego typu postępowaniami.

Dla samej Bydgoszczy przyjęcie cen zaproponowanych przez Enea to ubytek w budżecie na poziomie 140 mln zł, o tyle więcej trzeba by zapłacić bowiem za prąd w przyszłym roku niż w roku bieżącym. Nowy przetarg ogłoszony będzie na krótszy okres – do końca czerwca 2023 roku.

 

Proszę o objęcie osobistym nadzorem działań spółek energetycznych w zakresie składania ofert na dostawę energii elektrycznej na rzecz samorządów – pisze do ministra Jacka Sasina, prezydent Bydgoszczy.

 

Prezydent Bydgoszczy w tym piśmie wskazuje, że oferty Enea odbiegają od stawek rynkowych, bowiem dzisiaj na giełdzie jeden MWh kosztuje niecałe 2 tys. zł, natomiast oferta Enea w zależności od miejsca zużycia przedstawiła stawki w przedziale od 2,8 tys. do 3,4 tys. zł za MWh.

 

W stosunku do cen aktualnie obowiązujących złożona oferta jest wyższa odpowiednio o około: 520%, 530%, 470%. Przy uwzględnieniu wolumenu zakupu i zaproponowanych cen, koszty energii elektrycznej niezbędnej do zabezpieczenia potrzeb Miasta Bydgoszczy urosną z 45 000 000,00 zł w 2022 r. do ponad 200 000 000,00 zł w 2023 r., tj. o 155 000 000,00 zł – pisze do ministra Sasina, poseł Paweł Olszewski.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu