Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŁącząc Bałtyk z Adriatykiem. Przed II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku

Łącząc Bałtyk z Adriatykiem. Przed II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 wrzesień 2022 06:33

10 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym odbędzie się II edycja Bydgoskiego Forum Bursztynowego Szlaku organizowane przez Nowy Bursztynowy Szlak. Temat przewodni ,,Łącząc Bałtyk z Adriatykiem” ma na celu pokazać potencjał Bydgoskiego Węzła Logistycznego w korytarzu Bałtyk – Adriatyk, czyli jako logistycznego łącznika polskich portów morskich w Gdańsku, w Gdyni, w Świnoujściu, w Szczecinie oraz w Elblągu z adriatyckimi portami m.in. Koprem, Triestem, Wenecją i Rawenną.

W dokumentach Unii Europejskiej Bydgoszcz zalicza się do najważniejszych węzłów w Europie, ale uznawana jest jako węzeł sieci kompleksowej (z planem wdrażania do 2050 roku), Bydgoszcz ma jednak ambicje bycia węzłem sieci bazowej (z planem wdrożenia do 2030 roku), które może zrealizować budowa planowanego terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo, z tego też powodu Nowy Bursztynowy Szlak wsparty przez szereg samorządów wiosną skierował petycję do Parlamentu Europejskiego o uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej.

 

Dyskusja poświęcona tym staraniom będzie jednym z elementów październikowego Forum. Swój udział w panelu zapowiedzieli już europoseł Kosma Złotowski, członek komisji TRANS i PETI oraz wicedyrektor w Ministerstwie Infrastruktury Jakub Siwiński, w kontekście działań podejmowanych na szczeblu Rady Unii Europejskiej przez polski rząd.

 

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera zaprezentuje natomiast po raz pierwszy na publicznym forum koncepcję utworzenia Parku Przemysłowego Emilianowo, który objąłby tereny trzech gmin: Nowej Wsi Wielkiej, Bydgoszczy i Solca Kujawskiego.

 

Obecny będzie też przedstawiciel portu morskiego w Koprze (Słowenia) nad Adriatykiem, który opowie o potencjale do współpracy tego portu z terminalami w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Więcej o wydarzeniu na stronie: https://bursztynowyszlak.eu/index.php/2022/09/10/zapowiedz-ii-bydgoskie-forum-bursztynowego-szlaku/

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Łukasz Schreiber, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Komisja Infrastruktury Sejmu RP.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu