Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova. Dwie oferty poniżej 100 mln zł

Trzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova. Dwie oferty poniżej 100 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 19 wrzesień 2022 13:50
Trzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova. Dwie oferty poniżej 100 mln zł Wizualizacja

Z dość sporym opóźnieniem poznaliśmy oferty na budowę czwartego kręgu Opery Nova, wraz z infrastrukturą parkingową. Dwie oferty mieszczą się w budżecie jaki zabezpieczyły samorządy, jednocześnie są to ceny niższe niż jeszcze kilka tygodni temu szacowano.

 

Otwarcie ofert to przy dużych inwestycjach ważny moment, bowiem przy dość dynamicznej sytuacji na rynku usług budowlanych trudno oszacować koszty, stąd też otwarcie ofert pokazuje jakie są faktycznie ceny rynkowe. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że wpłynęły trzy oferty Budimexu na niecałe 95 mln zł, Alstalu na blisko 100 mln zł oraz ERBUD-u w konsorcjum z bydgoskim EBUD-em na prawie 129 mln zł (są to ceny netto, czyli doliczyć trzeba VAT). Budżet jaki przewiduje netto Opera Nova to nieco ponad 101 mln zł, mamy zatem dwie oferty poniżej tej ceny, co daje szansę na w miarę szybki wybór wykonawcy.

 

Koszty budowy samego czwartego kręgu bez infrastruktury parkingowej po połowie mają sfinansować Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Miasto Bydgoszcz, natomiast parking podziemny najprawdopodobniej Województwo sfinansuje z prywatnym podmiotem, w zamian za kilkuletnie prawo do czerpania z niego korzyści. Wstępne szacunki zakładały, że budowa czwartego kręgu bez parkingu będzie kosztować 84 mln zł, pod koniec roku zaktualizowano kosztorys i pojawiła się kwota 137 mln zł. Przetarg ogłoszono na początku czerwca, ale z uwagi na skomplikowanie zamówienia (budowa instytucji muzycznych z odpowiednią akustyką jest materią szczególną), pojawiające się odwołań oraz trudnej sytuacji na rynku budowlanym, otwarcie ofert nastąpiło dopiero dzisiaj (pierwotnie miał być to 7 lipca).

 

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Europoseł Brejza liderem listy do Parlamentu Europejskiego

  Obradująca w środę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Listę w kujawsko-pomorskim otworzy jak można było się spodziewać europoseł Krzysztof Brejza. Tutaj nie było niespodzianki, choć jeszcze kilka tygodni temu jego kandydatura nie była taka pewna.

 • Złożono ostatni wniosek o ZRID dla drogi S10. Na pozostałych odcinkach widać opóźnienia

  W ubiegłym tygodniu firma Rubau Polska, która wygrała przetarg na budowę odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe (węzeł autostradowy) drogi ekspresowej S10 złożyła do wojewody wniosek o wydanie ZRID. Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej to dokument kończący proces przejmowania terenu pod inwestycję, który pozwala rozpocząć fizyczne prace budowlane. Do tej pory dla żadnego z odcinków S10 Bydgoszcz-Toruń nie wydano jeszcze ZRID.

Wiadomości z regionu