Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova. Dwie oferty poniżej 100 mln zł

Trzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova. Dwie oferty poniżej 100 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 19 wrzesień 2022 13:50
Trzy firmy zainteresowane rozbudową Opery Nova. Dwie oferty poniżej 100 mln zł Wizualizacja

Z dość sporym opóźnieniem poznaliśmy oferty na budowę czwartego kręgu Opery Nova, wraz z infrastrukturą parkingową. Dwie oferty mieszczą się w budżecie jaki zabezpieczyły samorządy, jednocześnie są to ceny niższe niż jeszcze kilka tygodni temu szacowano.

 

Otwarcie ofert to przy dużych inwestycjach ważny moment, bowiem przy dość dynamicznej sytuacji na rynku usług budowlanych trudno oszacować koszty, stąd też otwarcie ofert pokazuje jakie są faktycznie ceny rynkowe. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że wpłynęły trzy oferty Budimexu na niecałe 95 mln zł, Alstalu na blisko 100 mln zł oraz ERBUD-u w konsorcjum z bydgoskim EBUD-em na prawie 129 mln zł (są to ceny netto, czyli doliczyć trzeba VAT). Budżet jaki przewiduje netto Opera Nova to nieco ponad 101 mln zł, mamy zatem dwie oferty poniżej tej ceny, co daje szansę na w miarę szybki wybór wykonawcy.

 

Koszty budowy samego czwartego kręgu bez infrastruktury parkingowej po połowie mają sfinansować Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Miasto Bydgoszcz, natomiast parking podziemny najprawdopodobniej Województwo sfinansuje z prywatnym podmiotem, w zamian za kilkuletnie prawo do czerpania z niego korzyści. Wstępne szacunki zakładały, że budowa czwartego kręgu bez parkingu będzie kosztować 84 mln zł, pod koniec roku zaktualizowano kosztorys i pojawiła się kwota 137 mln zł. Przetarg ogłoszono na początku czerwca, ale z uwagi na skomplikowanie zamówienia (budowa instytucji muzycznych z odpowiednią akustyką jest materią szczególną), pojawiające się odwołań oraz trudnej sytuacji na rynku budowlanym, otwarcie ofert nastąpiło dopiero dzisiaj (pierwotnie miał być to 7 lipca).

 

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu