Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTak prezentuje się rewitalizowany teren zielony w centrum Bydgoszczy

Tak prezentuje się rewitalizowany teren zielony w centrum Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 wrzesień 2022 06:07

Jakiś czas temu Rada Miasta postanowiła uczcić wybitnego bydgoskiego okulistę prof. Józefa Kałużnego nadaniem jego imieniem skweru pomiędzy ulicami Focha, Królowej Jadwigi i Grottgera, jest to największy teren zielony na tym obszarze, do tej pory jednak nie wyróżniał się niczym specjalnym wizualnie. Obecnie trwa jednak jego rewitalizacja.

Na skwerze wytyczono już estetyczne ścieżki, trwa montaż ławeczek, których łącznie będzie 12, trwają też nasadzenia. Skwer obecnie jest ogrodzony, ale najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu zostanie udostępniony mieszkańcom. Efekty rewitalizacji zobaczymy jednak we większej krasie dopiero na wiosnę, gdy nowe nasadzenia zakwitną. Jest plan, aby jeszcze w tym roku pojawił się pomnik upamiętniający prof. Kałużnego, ale będzie on dość nietypowy – przedstawiać będzie on przekrój ludzkiego oka, który będzie sygnowany podpisem tego wybitnego okulisty. Profesor Kałużny za życia opracował ogromny dorobek naukowy, przeprowadził też niezliczone ilości operacji oka.

 

Wizualizacja pomnika

 

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

  Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

 • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

  W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu