Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTak prezentuje się rewitalizowany teren zielony w centrum Bydgoszczy

Tak prezentuje się rewitalizowany teren zielony w centrum Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 wrzesień 2022 06:07

Jakiś czas temu Rada Miasta postanowiła uczcić wybitnego bydgoskiego okulistę prof. Józefa Kałużnego nadaniem jego imieniem skweru pomiędzy ulicami Focha, Królowej Jadwigi i Grottgera, jest to największy teren zielony na tym obszarze, do tej pory jednak nie wyróżniał się niczym specjalnym wizualnie. Obecnie trwa jednak jego rewitalizacja.

Na skwerze wytyczono już estetyczne ścieżki, trwa montaż ławeczek, których łącznie będzie 12, trwają też nasadzenia. Skwer obecnie jest ogrodzony, ale najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu zostanie udostępniony mieszkańcom. Efekty rewitalizacji zobaczymy jednak we większej krasie dopiero na wiosnę, gdy nowe nasadzenia zakwitną. Jest plan, aby jeszcze w tym roku pojawił się pomnik upamiętniający prof. Kałużnego, ale będzie on dość nietypowy – przedstawiać będzie on przekrój ludzkiego oka, który będzie sygnowany podpisem tego wybitnego okulisty. Profesor Kałużny za życia opracował ogromny dorobek naukowy, przeprowadził też niezliczone ilości operacji oka.

 

Wizualizacja pomnika

 

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu