Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW przyszłym roku przypadnie 50-lecie połączenia Fordonu z Bydgoszczą. Powstaje unikalna publikacja, ale też potrzebna będzie pomoc mieszkańców

W przyszłym roku przypadnie 50-lecie połączenia Fordonu z Bydgoszczą. Powstaje unikalna publikacja, ale też potrzebna będzie pomoc mieszkańców

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 wrzesień 2022 07:21

Od 1 stycznia 1973 roku Fordon nie jest samodzielnym miastem, ale tworzy z Bydgoszczą jeden organizm miejski. Propagowaniem historii Fordonu zajmuje się strona na Facebook-u ,,Fordon na co dzień”, która wraz z partnerami przygotowuje publikację okolicznościową na 50-lecie przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. Mieszkańcy mogą pomóc chociażby poprzez udostępnianie unikalnych materiałów na potrzeby publikacji.

Przyłączenie Fordonu do Bydgoszczy dało impuls do budowy nowego osiedla Nowego Fordonu, a później także kolejnych. Przygotowywana publikacja ma opowiedzieć historię ich wszystkich - będzie to wyjątkowa opowieść, z której poznasz historię kosmicznych wizji ośrodka szkół wyższych, kombinatu szpitalnego czy dzielnicy, przez którą miał przepływać… kanał. Śmiałe plany zderzyły się z rzeczywistością, ale na nieużytkach wyrosło kilka osiedli, które zamieszkało kilkadziesiąt tysięcy osób – zapowiadają inicjatorzy.

 

- Poprzez Fordon na co dzień już od 10 lat budujemy fordońską wspólnotę. Teraz pragniemy zjednoczyć starsze pokolenie - które pamięta przemianę Fordonu z osobnego miasta w część Bydgoszczy - z młodszym, dla którego będzie to wspaniała podróż w czasie. Naszą publikacją chcemy zwiększyć świadomość historyczną mieszkańców - mówi Alicja Chrobak z ,,Fordon na co dzień”.

 

W publikacji znajdą się unikatowe materiały z archiwum Stowarzyszenia Architektów Polskich czy pana Jerzego Szaflarskiego - generalnego projektanta dzielnicy Fordon, wyjątkowe zdjęcia lotnicze czy mnóstwo ciekawych informacji z dawnej prasy. Najważniejsze są jednak wspomnienia mieszkańców, stąd też pojawia się prośba o podzielenie się z nimi, a także zawartością rodzinnych albumów i fotografiami z lat 80- tych.

 

Na pewno macie w nich prawdziwe skarby, czyli zdjęcia obrazujące powstawanie ulic, budynków czy codzienne życie. Każde z nich jest cenne - nawet jeśli tylko częściowo pokazuje powstające osiedle! - piszą inicjatorzy w apelu.

 

Najbardziej przydać się mogą:
zdjęć przedstawiających tereny Nowego Fordonu z okresu lat 70. i 80. XX wieku, przede wszystkim z okresu budowy osiedli mieszkaniowych, ATR czy Centrum Onkologii. Mile widziane są również zdjęcia mieszkań z lat 80. czy aspektów codziennego życia - uroczystości rodzinnych, świąt czy innych wydarzeń.

dokumentów dotyczących powstawania dzielnicy. Może w rodzinnych archiwach zachował się projekt jakiegoś budynku, albo posiadasz dokument wydany po zamieszkaniu w wyczekiwanym M-3? Przyjmiemy wszystko!

pamiątki z czasów funkcjonowania Bydgoskiego Kombinatu Budowy Wschód, zakładów Ceramiki Budowlanej, papierni czy innych przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie Fordonu, bądź uczestniczących w jego budowie

 

Można je dostarczyć elektronicznie przez fan page na Facebook-u ,,Fordon na co dzień”, mailowo mail.fncd@gmail.com lub poprzez indywidualne spotkanie..

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu