Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNie łudźmy się – w dłuższej perspektywie żadna obwodnica Białych Błot nie powstanie

Nie łudźmy się – w dłuższej perspektywie żadna obwodnica Białych Błot nie powstanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 wrzesień 2022 06:59

Temat budowy obwodnicy Białych Błot pojawił się pod koniec 2017 roku, wówczas cztery samorządy zawarły porozumienie na opracowanie studium STEŚ, które miało powstać do końca 2019 roku, do dzisiaj nie wyłoniono nawet wykonawcy i patrząc na trudną sytuację na rynku zamówień publicznych wydaje się bardzo mało prawdopodobne, aby to nastąpiło teraz. Trzeba mimo to próbować szukać innych rozwiązań, które rozładują ruch na Szubińskiej.

 

Opisując cały temat skrótowo to można podzielić ten okres na kilka mniejszych – do 2021 roku nie działo się w tej sprawie nic, co prawda samorządy: Bydgoszczy, Województwa i powiatowy zapewniły finansowanie dla tego opracowania, ale gminę Białe Błota targały problemy wewnętrzne związane niestabilnościami na stanowisku wójta, dopiero po wyborach w 2018 roku powróciła jakaś stabilność. Pierwszy przetarg na STEŚ ogłoszono latem 2021 roku – nie było chętnych. Na jesieni ubiegłego roku była druga próba, pojawiła się oferta na 860 tys. zł – budżet czterech samorządów to 600 tys. zł. Samorząd Miasta Bydgoszczy zadeklarował wówczas dołożenie kilkudziesięciu tysięcy złotych, wójt Białych Błot przetarg jednak unieważnił. Była zapowiedź kolejnego przetargu na 2022 rok, ale ostatecznie go nie rozpisano.

 

Dzisiaj, w dobie inflacji, gdy ceny usług znacznie drożeją, trudno się spodziewać, że uda się uzyskać niższą cenę niż 860 tys. zł. Na dzisiaj zatem ekonomia temu projektowi nie sprzyja.

 

Problem komunikacyjny pozostaje

Skoro wszystko wskazuje na to, że STEŚ nie powstanie, trudno bowiem inaczej interpretować, że przez blisko rok nie ogłoszono kolejnego przetargu, trzeba spróbować znaleźć inne rozwiązanie. Nie tak dawno Zarząd Dróg Wojewódzkich zbudował rondo turbinowe na skrzyżowaniu ulicy Szubińskiej ze zjazdem na Miedzyń. To rondo usprawniło na pewno komunikację, prowadzi ono też w kierunku południowym na tereny gminy Białe Błota. Stamtąd jednak do miejscowości Białe Błota nie jest łatwo dojechać, bo trzeba się przemęczyć po fragmencie nieutwardzonej i wyboistej drogi gruntowej. Wielu kierowców woli stać w korku, niż rozwalać sobie zawieszenie. Utwardzenie Duńskiej sprawiłoby, że ci z korku wyłączaliby się dojeżdżający bezpośrednio do Białych Błot.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu