Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPremier w Bydgoszczy o niemieckich zbrodniarzach, którzy uniknęli sprawiedliwości

Premier w Bydgoszczy o niemieckich zbrodniarzach, którzy uniknęli sprawiedliwości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 03 wrzesień 2022 21:32
Premier w Bydgoszczy o niemieckich zbrodniarzach, którzy uniknęli sprawiedliwości Fot: KPRM

3 września to w historii Bydgoszczy początek koszmaru związanego z II wojną światową, tego dnia wycofujące się przez Bydgoszcz polskie wojska ostrzelali miejscowi Niemcy w ramach dywersji. Na bydgoskich ulicach rozpoczęły się regularne walki. Po 5 września do miasta wkroczył Wermacht, rozpoczęły się mordy na Polakach. Uroczystości poświęcone bydgoskim ofiarom odbyły się w sobotę z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

- Już od pierwszych dni niemiecki najeźdźca pokazał jaki jest jego prawdziwy cel. Prawdziwym celem był nie tylko podbój, nie tylko zniszczenie, choć już same w sobie takie działania są skrajnie naganne, ale prawdziwym celem było unicestwienie narodu polskiego, zamienienie niewielkiej jego części w niewolników – tej rasy panów, jak o sobie mówili Niemcy – mówił premier Mateusz Morawiecki na Starym Rynku w Bydgoszczy, w miejscu gdzie 9 września 1939 roku miała miejsce pierwsza publiczna egzekucja. Publiczne egzekucję upamiętnia Pomnik Walki i Męczeństwa, na tle którego przemawiał premiera Morawiecki - Zbrodnie, które zaczęły się na ziemiach polskich, w sposób najbardziej brutalny już w pierwszych dniach pokazały swoje oblicze właśnie tutaj w Bydgoszczy i na ziemiach bydgoskich – podkreślał szef rządu - W trakcie wojny Rafał Lemkin wymyślił wówczas nowy termin dla tego typu zbrodni – nazwał je ludobójstwem.

 

Premier mówił sporo o miejscach kaźni w Bydgoszczy m.in. o Fordońskiej Dolinie Śmierci, wspomniał też o bohaterstwie mieszkańców Szwederowa, ale też o bestialstwie nazistowskiego nadburmistrza Wernera Kampe, którego decyzje doprowadziły do śmierci wielu osób. Morawiecki wspomniał o tej postaci, aby przypomnieć, że uniknął sprawiedliwości - Nie spotkała go żadna kara, a polskiemu reportażyście, który znalazł go w Hanowerze, kiedy spokojnie dożywał starości, powiedział: Niech pan lepiej zapomni o wojnie.


Premier wspomniał też o innym działającym w Bydgoszczy zbrodniarzu Ludolfie von Alvenslebenie, który uciekł do Argentyny w czym nie spotkała go sprawiedliwość na procesach norymberskich.

 

- Pamiętajmy o nich, bo byli to zbrodniarze wojenni, których nigdy nie spotkała kara - podkreśłał premier - Niech to będzie dowód na brak rozliczenia, na brak zadośćuczynienia, bo dzisiaj stajemy z tą prawdą w oko w oko. Po zaprezentowaniu wczoraj raportu o stratach wojennych, chcemy się tej prawdy dopominać, chcemy dopominać się o to – o co powinny się dopominać przed nami liczne rządy – o odszkodowanie, o zadośćuczynienie.

 

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa. Organizatorami obchodów byli minister Łukasz Schreiber i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu