Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok Politechniki Bydgoskiej. Zdaniem rektora pokazał on, że uczelnia zasłużyła na to miano

Rok Politechniki Bydgoskiej. Zdaniem rektora pokazał on, że uczelnia zasłużyła na to miano

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 03 wrzesień 2022 07:24

1 września 2021 roku w życie weszła ustawa przekształcająca Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Politechnikę Bydgoską. W czwartek minęła pierwsza rocznica tego zdarzenia, dla rektora Marka Adamskiego istotniejszym wydarzeniem tego okresu była ewaluacja kształcenia, czyli ocena zewnętrzna, pokazująca iż uczelnia zasługuje na status politechniki.

- Uważam, że ta ewaluacja wypadła dla nas bardzo korzystnie – ocenia rzecznik Politechniki Bydgoskiej Szymon Różański – Zgłosiliśmy 10 dyscyplin nauki i wszystkie one otrzymały ocenę przynajmniej na poziomie B+, a dwie nawet A. Mowa o ,,zootechnice i rybactwu” oraz ,,rolnictwie i ogrodnictwie”. Politechnika odwołała się jeszcze od oceny dla nauk chemicznych, które oceniono na B+, być może po ponownej weryfikacji uzyskają najwyższą ocenę A. Żadna dyscyplina naukowa na tej uczelni nie ma natomiast niższej oceny od wspomnianego B+.


- Największą wartością dodaną jest to, że w wyniku tej ewaluacji otwierają nam się możliwości rozwoju kadry w dyscyplinach, w których do tej pory nie mieliśmy takiej możliwości – podkreśla rektor prof. Marek Adamski. Zaznacza on jednak ,że to nie jest ocena tylko ostatniego roku, ale ostatnich 5 lat – Na to pracowały pokolenia naszej kadry.

 

- Uzyskaliśmy więcej uprawnień, a to jest ewidentny sukces – uważa rektor.

 

Rzecznik prasowy Szymon Różański odnosi się też do ważnych rankingów – Już drugi rok z rzędu jesteśmy najbardziej innowacyjną uczelnią w regionie.

 

Przedstawiciele Politechniki Bydgoskiej zaznaczają, że w ostatnim czasie w sposób szczególny traktują kwestię budowy relacji z otoczeniem, czyli ze społecznością lokalną co przejawia się czy to w organizowaniu okolicznościowych jarmarków np. świątecznych, współpracy z Młynami Rothera, czy też goszczeniu targów innowacji Innovation, o których pisaliśmy kilka tygodni temu, w czasie których młodzi wynalazcy, ale też firmy z patentami, z niemal całego świata, prezentowali je w kampusie uczelni. Targi Innovation z Politechniką Bydgoską mają się związać na dłużej. Trwa obecnie też budowa Akademickiego Centrum Sportowego, z nowoczesną halą sportową, która ma służyć także mieszkańcom, w szczególności Fordonu, gdzie dostępność tego typu infrastruktury wciąż jest ograniczona.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu