Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJeszcze przynajmniej tydzień będziemy w niepewności co do cen prądu dla Bydgoszczy

Jeszcze przynajmniej tydzień będziemy w niepewności co do cen prądu dla Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 wrzesień 2022 11:06
Jeszcze przynajmniej tydzień będziemy w niepewności co do cen prądu dla Bydgoszczy Fot: Petr Kovar

Wczoraj przypadała dość symboliczna data 1 września – powrót dzieci do szkół oraz kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. W Bydgoszczy zanosiło się jednak na jeszcze jedno ciekawe wydarzenie, otwarcie ofert w przetargu na dostawę energii dla Bydgoskiej Grupy Zakupowej, czyli nie tylko dla ratusza i podległych mu instytucji (np. na zasilanie trakcji tramwajowej i oświetlenie ulic), ale też sąsiednich gmin współpracujących w Metropolii Bydgoszcz. Otwarcie ofert przesunięto jednak ostatecznie na 8 września, czyli jeszcze mamy tydzień w niepewności.

Zdecydowano się na formułę zakupów w ramach Bydgoskiej Grupy Zakupowej, bowiem więksi klienci zawsze mogą liczyć na lepsze oferty – tylko w ubiegłym roku sama Bydgoszcz zaoszczędzić miała według szacunków ratusza około 3 mln zł, a w okresie od 2013 roku około 73 mln zł.. Przetarg dotyczy okresu całego roku 2023.

 

Otwarcie ofert to jeszcze nie rozstrzygnięcie przetargu, ale pozwoli już nam oszacować jakie będą realne ceny prądu. Oferenci przedstawią swoje propozycję i w nich będzie musiał się ratusz obracać. Dzisiaj można bowiem jedynie spekulować, co na tak dynamicznym rynku jest trudne, pewne jest, że będzie o przynajmniej kilkadziesiąt procent drożej, ale nie można wykluczyć, że będą to też setki procentów.

 

Gdy w październiku ubiegłego roku nastąpiło otwarcie ofert w podobnym przetargu na dostawy prądu w roku bieżącym to okazało się wówczas, że podwyżki wyniosą około 100% z przedziału 325-350 zł za MWh (w zależności od formy użycia energii) w 2021 roku do 646-690 zł w 2022 roku. Teraz czekamy na odpowiedź jak będzie wyglądać rok 2023?

 

W maju swój przetarg rozstrzygnęła Opera Nova na okres od lipca 2022 do lipca 2023 – za 850 MWh zapłaci ona 969 tys. zł, gdy w okresie lipiec 2021 – lipiec 2022 za większą ilość prądu 1,2 tys. MWh zapłaciła 474 tys. zł. Mamy tutaj wzrost ceny ponad dwukrotny, co pokazuje, że również Bydgoszcz i jej sąsiedzi muszą przygotować się na sporą podwyżkę kosztów.

 

Warte obejrzenia

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

  • Inowrocławski klub stracił licencję

    Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Wiadomości z regionu