Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy PESA wyprodukuje nowe pociągi dla naszego województwa?

Czy PESA wyprodukuje nowe pociągi dla naszego województwa?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 wrzesień 2022 06:35
Czy PESA wyprodukuje nowe pociągi dla naszego województwa? Fot: PESA

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że od wielu miesięcy na rozstrzygnięcie czeka przetarg na zakup pięciu elektrycznych pociągów, które chce zakupić Urząd Marszałkowski. Zamówienie ma sfinansować Unia Europejska, a z racji zbliżania się finalnego momentu rozliczeń czasu jest coraz mniej. W poniedziałek ten temat pojawił się na Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a wraz z nim zapowiedź rozstrzygnięcia przetargu.

Przetarg ogłoszono 28 lutego, oferty poznaliśmy 29 kwietnia i od tego momentu jakby wszystko stanęło w miejscu. Najtańszą ofertę złożyła bydgoska PESA na 172,1 mln zł, Newag natomiast wyliczył 196,8 mln zł. Województwo na zamówienie przewidziało 133,2 mln zł, czyli trzeba by zwiększyć budżet.

 

Temat na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa poruszył radny Jerzy Gawęda. Marszałek Piotr Całbecki jedynie wspomniał, że jest plan rozstrzygnięcia przetargu, być może nawet w przyszłym tygodniu. Wstępnie nawet ma być wybrana zwycięska oferta, ale z uwagi na procedury szczegółów, przed oficjalnym wyborem, marszałek nie mógł udzielać.

 

Pociągi mają być zbudowane za środki unijne z kończącej się perspektywy, czyli wszystko musi być rozliczone do końca przyszłego roku, co oznacza również odbiór pociągów. Najbliższe miesiące będą dość intensywne dla firm jak PESA czy Newag, bowiem wiele samorządów chcąc wydatkować środki unijne zintensyfikowało zakupy czy to pociągów czy tramwajów. Podobna sytuacja była w 2015 roku, gdy również do końca roku trzeba było rozliczyć zamówienia, w praktyce nie zdążono, a polski rząd musiał wynegocjował z Komisją Europejską dodatkowe miesiące na rozliczenie dla samorządów. Niektóre polskie miasta nałożyły też na PESA wysokie kary za opóźnienia.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu