Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUKW prostuje wypowiedzi przewodniczącego Rady Miasta Torunia uderzające w bydgoskie uczelnie

UKW prostuje wypowiedzi przewodniczącego Rady Miasta Torunia uderzające w bydgoskie uczelnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 31 sierpień 2022 13:25
UKW prostuje wypowiedzi przewodniczącego Rady Miasta Torunia uderzające w bydgoskie uczelnie Fot: Torun.pl

W Toruniu przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski pełni jednocześnie funkcję rzecznika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, czym pozwala się publicznie mądrować m.in. o organizacji systemu ochrony zdrowia w Bydgoszczy. Czynił tak w wywiadzie na łamach ,,Expresu Bydgoskiego”, broniąc potrzeby konsolidacji bydgoskich szpitali, poprzez likwidację szpitala Biziela.

 

W tym samym wywiadzie toruński polityk pozwala sobie na lekceważącą wypowiedź o bydgoskich uczelniach - dzięki UMK - Bydgoszcz ma piąty uniwersytet w kraju, a Collegium Medicum jest jedyną z uczelni publicznych w tym mieście, z kategorią naukową A lub B+. Z całym szacunkiem do Politechniki Bydgoskiej czy UKW, ale to jedyna taka uczelnia w Bydgoszczy.

 

Ta wypowiedź nie pozostała bez echa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - W związku z publiczną wypowiedzią rzecznika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na temat rzekomego braku jednostek kategoryzowanych w kategorii A na naszej Uczelni (oraz wśród uczelni bydgoskich) wyjaśniamy, że najwyższą kategorią A ocenione zostały dwie nasze dyscypliny: nauki o kulturze i religii (Instytut Nauk o Kulturze) oraz nauki o polityce i administracji (Wydział Nauk o Polityce i Administracji). Osiem nowych kolejnych ma kategorię B+ - informuje bydgoska uczelnia - Łącznie UKW posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 13 dyscyplinach, a doktora habilitowanego - w 11 dyscyplinach.

 

UKW wskazuje, że nie są to jeszcze wyniki ostateczne, bowiem uczelniom przysługuje droga odwoławcza od ocen Komisji Ewaluacji Nauki, czyli teoretycznie UKW może mieć więcej najwyższych kategorii.

 

A jak wygląda sprawa na Politechnice?

Politechnika Bydgoska również pochwalić może się dwoma najwyższymi ocenami w kategorii A – to jest ,,zootechnika i rybactwo” oraz ,,rolnictwo i ogrodnictwo”.


Wypowiedź rzecznika UMK wydaje się tym bardziej dziwna, że wysokich ocen Politechnice Bydgoskiej w czerwcu osobiście gratulował minister Przemysław Czarnek - Zootechnika i rybactwo otrzyma wysoką kategorię A. Ostatni rok dla bydgoskiej Uczelni był czasem dynamicznego rozwoju i pokazał, że przekształcenie w Politechnikę było dobrą decyzją

Pozostałe dziedziny nauki na Politechnice Bydgoskiej maja oceny B+, niższej oceny zatem na tej technicznej uczelni nie ma. Zdaniem toruńskiego polityka bydgoskie uczelnie nie mają nawet tej kategori.

 

Będące częścią UMK bydgoskie Collegium Medicum ma również ma kategorię A, ale jak spojrzymy całościowo to jest zaledwie jedna piąta ogólnego wyniku.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu